Bütün ödüller 'Çöp'e

Bütün ödüller 'Çöp'e
Bütün ödüller 'Çöp'e
Fransa'da yapılan l7. Uluslararası Film Festivali'nde 'En İyi Belgesel' ödülünü Burak Türten'in yönettiği 'Çöp' belgeseli kazandı.
Haber: VOLKAN KALKAN / Arşivi

Fransa , İtalya, İspanya, Mısır ve Tunus gibi ülkelerden yönetmen ve televizyoncuların yer aldığı 17. Uluslararası Akdeniz Belgesel Film Festivali’nde ‘En İyi Belgesel’ ödülünü Türkiye ’den yönetmenliğini Burak Türten’in yaptığı ‘Çöp’ belgeseli kazandı. Çöplerden geçimini sağlayan insanların anlatıldığı belgeselde çocukların hastane atıklarıyla oynadığı çarpıcı görüntüler yer alıyor.
17. Uluslararası Akdeniz Belgesel Film Festivali (The International Festival of Mediterranean Documentary and Reportage) bu yıl ‘2013 Avrupa Kültür Başkenti’ olan Fransa’nın Marsilya şehrinde gerçekleştirildi. Altı gün süren festival boyunca şehrin en önemli sanat merkezlerinden olan Villa Mediterranee ve MUCEM’de gerçekleştirilen etkinlikler büyük ilgi gördü. Festivale Türkiye’den ‘Çöp’ adlı belgeseliyle katılan yönetmen Türten, ‘En İyi Belgesel’ dalında ödüle layık görüldü. Erciyes Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü yüksek lisans öğrencisi olan Türten, şöyle konuştu: 

Modern kölelik

“Orası insanların doğup büyüdüğü, çöp haricinde bir şeyle karşılaşmadıkları bir ortam. Belki de modern kölelik sistemi diyebiliriz. Plazalarda modern çöpte ise insanlık dışı ve daha acımasız bir şekilde sürüyor. Böylesine dramatik bir yapıyı filme aktarabildiğimiz ve seyirciyle buluşturabildiğimiz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Olanı olduğu gibi vermemiz neticesinde birçok ödüle layık görüldük. Ülkemden uzakta önemli bir ödülü almak gurur vericiydi.”

COCUKLARIN DRAMI


Mayıs 2011’de çekilen belgeselde, insanların yemek ihtiyaçlarını çöpten karşılaması anlatılıyor. Fabrika arabaları belli aralıklarla gelip tarihi geçmiş ürünleri çöplüğe boşaltıyor. Aileler sağlık sorunlarıyla karşılaşacağını bile bile bu yiyecekleri bir an önce almak için sıraya giriyor. Çocukların çöp alanına gelen hastane atıkları içinde insan vücuduna ait parçalarını görüp şoka girdikleri anlar da belgeselin çarpıcı sahnelerinden biri...


  http://www.radikal.com.tr/114209811420981

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yönetmene tebrikler. - can84

  Burak Türten elini taşın altına koymuş, külahını da dizine koymuş. Ödüllerle gururlanacak bir hal yok (bizler için), belgesel fena. Belki gerçek olduğu içindir. Çevre ve Orman ya da Enerji ve Tabii Kaynaklar diye bakmayanlıklarımız var diye bilyorum. Son bakmadığımda vardılar. Çarpıcı şeyler duymaya yüreğim el verir diyorsanız lütfen ihmal etmeyin izleyin 18 dakika. Benzin zammı bir yana, Avrupa'da (hep verilen örneklerden bıkmayın, hedef koymak adına) özellikle ekonomiye olumlu etkisi olan bir kaynak haline gelmiştir geri dönüşüm ve atık ayrıştırma. Çöpte yaşayan bu insanların hayatını değersizleştiren sistem bir yana, bu sistemin aslında hepimize başka başka alanlarda büyük etkileri var. Örneğin gazetelerde en çevreci en yaşanabilir ülkeler sırasında hep sonlardayız. Hiç değilse bir atık toplama, ayrıştırma, geri dönüşüm sistemine ihtiyacımız olduğunu kabul edelim. Kanunlarımız var mı bu konuda? Sadece belli şehirlerde belli semtlerde bazı okullarda işlevsiz ve çok az ambalaj kumbarası var. İnsan dışı muameleye maruz kalan toplayıcılar eksik olan bu sistemin yerine çalışıyor ve aslında iyi bir şey yapıyorlar. Ayrıca filmde bir çöp patronundan bahsediliyor. Bu nasıl bir patron? Kim? Birkaç ailenin omuzlarındaki bu koca yük, büyük haksızlık, onları mağdur etmeden nasıl planlanabilir?