Buyrun siz söyleyin harakiri mi yapalım?

Buyrun siz söyleyin harakiri mi yapalım?
Buyrun siz söyleyin harakiri mi yapalım?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , “CHP etkin muhalefet yapamıyor” eleştirilerine, “Harakiri mi yapalım” yanıtını verdi.
Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle dün bir araya gelen Kılıçdaroğlu, “İki yıl önce ben ‘bu ekonomi politikasıyla Türkiye saman ithal eder hale gelecek’ deseydim, ayakların hiç yere basmıyor derdiniz” diye konuştu. Son dalgalanmalarda en büyük faturanın Türkiye’ye çıktığını söyleyen Kılıçdaroğlu, CHP’nin maliyet hesabını da paylaştı. Döviz açık pozisyonları nedeniyle 47 milyar dolarlık bir zarar oluştuğunu, bunun 17 milyar dolarının da özel sektör zararı olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, borsadaki erime ve diğer unsurlarla zararın 157.5 milyar dolara kadar çıktığını savundu. Kılıçdaroğlu gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
CHP’nin etkin muhalefet yapmadığı yönündeki eleştirilere ise Kılıçdaroğlu adeta çıkıştı. Kılıçdaroğlu, “Meclis’te dövülen kim, CHP vekilleri. Suriye’de Türkiye’de yalnızlaştı diyen kim, CHP. Dünyaya anlatıyoruz, ama kendi ülkemize anlatamıyoruz. Buyrun siz söyleyin sarsıcı, ses getirici eylem... Harakiri mi yapalım. Türkiye’de muhalefeti eleştirmek ulusal spor haline dönüştü” diye konuştu.
Koç Grubu’na bağlı şirketlerin aramalı olarak incelenmesi hakkındaki görüşlerini de açıklayan Kılıçdaroğlu şu değerlendirmeyi yaptı: “12 yıl hesap uzmanlığı yaptım, bir kez aramalı inceleme gördüm. Aramalı inceleme olağanüstü bir durumdur. Bu bir gözdağı operasyonudur. ‘Her şeyi ben bilirim, beni eleştirmeyin’ demektir. Dikta yönetimine kayıyoruz.”