Buyrun size kar...

Kar ve tipi Doğu Anadolu'da hayatı durdurdu.

Fotoğraf: İrfan Yakışık / aaKış altı can aldı

Geciken kış bir günde altı can aldı. Mersin ve Afyon'da iki kişi donarak öldü, Gaziantep ve Konya'da da toplam dört kişi soba zehirlenmesi kurbanı oldu. Sadece Bolu Dağı'nda bir günde 146 kaza meydana geldi.

MERSİN/AFYONKARAHİSAR - 'Bir türlü gelmiyor' denilen kış bir günde dört can aldı. Mersin ve Afyonkarahisar'da iki kişi donarak öldü, Gaziantep ve Konya'da da dört kişi soba zehirlenmesi kurbanı oldu. Sadece Bolu Dağı'nda bir günde kar yağışı nedeniyle 146 kaza oldu. Yoğun kar ve tipi nedeniyle Doğu Anadolu Bölgesi'nde 4 bine yakın, Karadeniz'de de 1332 köyün yolu ulaşıma kapandı.
İstanbul'dan geldikleri Mersin'in Mut ilçesi Sertavul Geçidi'nde harita çalışması yapan harita mühendisi Mahmut Tikilitaş ve topograf Yılmaz Işık, kar nedeniyle mahsur kaldı. Haber alınamayınca gece aranmaya başlanan iki haritacı, dün sabah kendi imkânlarıyla kurtulurken, aynı bölgede koyun satın almaya giden üç tüccardan 27 yaşındaki Nihat Uysal onlar kadar şanslı değildi. Karaman'dan gelen üç tüccar traktörleri kara saplanınca yürüyerek devam etmek istedi ancak arkada kalan Uysal donarak öldü. Diğer iki tüccar tedavi altında.
Afyonkarahisar'ın Hasandede Köyü'nde eşiyle tartışıp evi terk eden 51 yaşındaki Raziye Şen, annesinin 7 kilometre uzaklıktaki evine giderken yolda donarak hayatını kaybetti.
Gaziantep'te sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 74 yaşındaki Osman Karaoğlan'la eşi 66 yaşındaki Ayşe Karaoğlan hayatını kaybetti, 194 kişi tedavi altında. Konya'nın Ilgın ilçesinde Mazhar Akyüz ile 16 yaşındaki yeğeni Alamettin Arvas soba gazından zehirlenerek öldü.
Ordu'nun Kabadüz ilçesindeki 3. Amatör Kar Şenliği'nde önceki gün aniden bastıran tipiyle kar kalınlığı 40 santime ulaştı. 400 kişi 80 araçla Ordu'ya dönmeye çalışırken yolda mahsur kaldı. Donma tehlikesi geçirenleri 5.5 saat sonra köylüler kurtardı. Aileler jandarma nezaretinde Kabadüz'e taşında.
Bir yandan kar, bir yandan fırtına
Kar, mesaisine devam edecek. Bugün Karadeniz'de etkili olmak üzere kuzey iç ve doğu bölgelerde kar, Batı Karadeniz ve Marmara'da ise karayel fırtınası bekleniyor. (dha, aa)