'Büyük Abi' Erhan Tuncel yakalandı

'Büyük Abi' Erhan Tuncel yakalandı
'Büyük Abi' Erhan Tuncel yakalandı

Gözaltına alınan Erhan Tuncel Asayiş Şube Müdürlüğü ne elleri kelepçeli olarak getirildi. Bağırarak içeri girdi.

Hakkında yakalama kararı bulunan Erhan Tuncel gözaltına alındı. Asayiş Şubesi'ne götürülen Tuncel "Devlete hizmetin bedeli bu" diye bağırdı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada, mahkemenin ‘cinayete iştirak suçundan’ hakkında yakalama kararı verdiği ve 38 gündür aranan ‘Büyük Abi’ Erhan Tuncel, Kumburgaz’da yakalandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından bir evde gözaltına alınan Tuncel, Gayrettepe’de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Asayiş şubesine bağırarak giren Tuncel, “Memlekete hizmet etmenin bedeli budur, Adnan Menderes’in idam edildiği gün tutuklanmak bir şereftir” dedi.
14. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay’ın Dink cinayetine ilişkin davayı kısmen bozma kararının ardından yeniden görülen davada, 17 Eylül 2013’te Erhan Tuncel hakkında yakalama kararı çıkarmıştı.Erhan Tuncel 17 Eylül’deki duruşmaya soğuk algınlığı nedeniyle rapor göndererek katılmamıştı.

Gazeteye konuştu


Star gazetesine dün konuşan Erhan Tuncel, “Savunmam bitince teslim olacağım. İrtibatta olduğum isimleri açıklayacağım. Dink cinayetinde jandarmanın rolü büyük. Hakkımda tutuklama kararı çıkarsa diğer sanıklar da tutuklanmalı. Çünkü bozma kararı onları da kapsıyor. Savunmamda irtibatlı olduğum Trabzon polisi ile ilgili bilgiler vereceğim. Mahkemeye Emniyet Yardımcı İstihbarat Elemanı olma sürecimle ilgili belgeler sunacağım. Trabzon Jandarması’nın bu davada irdelenmesi lazım. Cinayetteki rolleri büyük” demişti. Gazeteye verdiği röportajda kaçmadığını da belirten Tuncel şunları dile getirmişti: “Kaçmıyorum. AİHM’ye kapsamlı bir dilekçe ile yeni savunmamı hazırlıyorum. 15 gün içinde bitirmeyi düşünüyorum. Tamamladıktan sonra hemen teslim olacağım. AİHM’ye vereceğim dilekçede, kimliğimin deşifre edilmesi, sanık konumuna sokulmam, gayri- resmi dinlenmem, cinayetin planlandığına dair tüm istihbaratları vermeme rağmen eylemin şahsıma yıkılması ve uzun tutukluluk süresi ile lehimde olan hususların kararlara yansımamasını kapsayacak.”