Büyük ihmal kazaya davetiye çıkarmış

Büyük ihmal kazaya davetiye çıkarmış
Büyük ihmal kazaya davetiye çıkarmış
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İstiklal Caddesi’ndeki tarihi Hasanbey Apartmanı’nın restorasyonu sırasında cuma sabahı kafasına binadan kopan bir taş düşen 57 yaşındaki İsmail Keskin ağır yaralanmıştı. Apartmanın inşaat iskelesinde kazaya neden olan açıklık dün sabah firma tarafından alelacele kapatıldı. Restorasyon çalışmalarının birkaç yıldır sürdüğü bilinen, Vastned Emlak Yatırım Ticaret A.Ş.’ye ait binada çalışma ise hâlâ devam ediyor.
Bir insanı ölümün eşiğine getiren olayı değerlendiren Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği Başkanı Restoratör Nazım Can Cihan, “İskele kurulurken yayaların altından geçtiği bir noktanın açık bırakılması ciddi bir ihmal. Ruhsatı veren belediyenin ve sorumlu firmanın güvenliği uzmanlarının bu iskeleyi denetlemesi ve açıklığı fark etmesi gerekirdi. Özellikle de inşaat çalışması sırasında binadaki titreşimler taşın kopmasını tetiklemiş olabilir” dedi.

En büyük yanlış....

İstiklal’de benzer kazaların geçen yıllarda da yaşandığını belirten Cihan, Türkiye ’de bu konudaki en büyük problemin güvenlik ve iş iskelelerinin projeyle kurulmaması olduğuna dikkat çekti ve ekledi: ”Projesiz hazırlanan iskeleler yarım yamalak ve güvensiz oluyor. Gerekli güvenlik önlemleri alınsaydı kaza önlenebilirdi.”
Cihan ayrıca bina üzerinde bir restorasyon tabelasının bulunması gerektiğine dikkat çekerek, “İnşaata başlarken ilk iş yapılacak çalışmanın ve firma bilgilerinin görülebileceği tabelayı asmaktır. Eğer kaçak bir iş değilse bu tabela her restorasyonda asılıdır. Bunun da ilgili kurum tarafından denetlenmesi gereklidir” uyarısında bulundu.
Civarda çalışan esnaf ise taş parçasının düştüğü yerin firma tarafından cumartesi sabahı alelacele kapatıldığını belirtirken, “Bu binanın altında yağmur yağdığında onlarca kişi bekliyor. Çok daha fazla kişinin yaralanmaması şans oldu” diye konuştular. Beyoğlu Belediyesi yetkilileri ise binanın ruhsat ve mülk sahibinin Vastned Emlak Yatırım Ticaret A.Ş. olduğunu ve firmanın taşın düştüğü noktaya ek platform taktığını söyledi. Belediyeden alınan bilgilere göre binanın ruhsatı 18.11.2011’de alındı, tadilat ruhsatı da 31.07.2013’te düzenlendi.
Şişli Etfal Hastanesi’ne kaldırılan Keskin’in hayati tehlikesi olmadığı ve beyin cerrahisi bölümünde tedavisinin devam ettiği öğrenildi.