'Büyük kadın yürüyüşü' pazar günü yapılacak

'Büyük kadın yürüyüşü' pazar günü yapılacak
'Büyük kadın yürüyüşü' pazar günü yapılacak
Gezi'den sonra oluşturulan park forumlarından kadınlar pazar günü Kadıköy'de 'Büyük Kadın Yürüyüşü' gerçekleştirecek.


Radikal.com.tr - Gezi eylemleri sürecinde oluşturulan park forumlarından kadınların da katılımcısı olduğu İstanbul Kadın Dayanışması, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü nedeniyle Pazar günü (24 Kasım) Kadıköy’de Büyük Kadın Yürüyüşü’ düzenleyecek. Kadınlar saat 12.30’da Boğa heykeli önünde buluşacak ve meydana yürüyecek. Türkiye ’de son dönemde kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri, taciz ve tecavüz vakalarının utanç verici şekilde arttığına dikkat çeken kadınlar, şiddeti ve hükümetin ayrımcı politikalarını protesto edecek. Aynı gün Ankara saat 14.00'da, İzmir'deyse 12.00'da Gündoğdu Meydanı'nda etkinlikler olacak.

 


  http://www.radikal.com.tr/116232811623283

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  demokrasi ve ozgurlukler - Volkan1

  Demokrasi ve ozgurlukler ancak halk kendi haklarina sahip ciktigi zaman (kadinli erkekli)gelisir ve kalici hale gelir.Maalesef yillardir baska yerlerden demokrasinin ihrac edilebilecegini bizlere ogreterek ve halki pasifize ederek toplumu gercek demokrasiden uzaklastirdilar.Gezi bir kirilma noktasi oldu ve artik halk hic bir kesimden destek beklemeden haklarina sahip cikmasi beni sevindirdi.Katilanlara ve destek verenlere tesekkurler.

  Kadın yürüyüşü?? - Murat Odak

  Bir erkek olarak yurt dışındaki feminist toplantı ve yürüyüşlerine defalarca gittim. Kimse de bana "sen gelme", "konuşma", "geride dur", "defol git" falan demedi. Ülkemizdeki feministler de çabalarını topyekün erkek(lik) düşmanlığı yerine herkes için eşitlik ve adalet talep etmeye kanalize ederlerse daha çok destek bulup daha başarılı olurlar gibime geliyor. "Kadına yönelik şiddet" yerine insana yönelik şiddeti eleştirmek bu kadar zor olmamalı. Kaldı ki dünyanın her yerinde şiddetin öncelikli mağduru erkekler. Savaşlarda, çatışmalarda, iş kazalarında, cinayetlerde ölenlerin, hapishanelerde her gün tecavüze uğrayanların tamamına yakını erkek. Ülkemizdeki açık ara en yaygın ve organize iki şiddet hareketi zorunlu askerlik ve sünnet. İkisi de erkekleri hedef alıyor. Yine de kimin öncelikli mağdur olduğunun bir önemi yok. Şiddeti kutsayan, kabul eden, hoş gören bu toplumsal iklime pekala hep beraber karşı çıkabiliriz, çıkmalıyız.

  Ahlak bekçilerini de eylemlerde görmek isteriz - X120

  Tecavüze tepkinin cinsiyeti, siyasi tarafı olmaz. Kızlı erkekli, taraftarlı muhalifli hep beraber tepki gösterilmeli ama eylem muhtemelen muhalif domine bir eylem olacaktır. Kızlı erkekli evleri toplum ahlakına aykırı bulan zevat, artan tecavüz suçları ve yargının acayip kararları karşısında üç maymunu oynamaya devam edecektir.