Büyük kentlerde 'yolsuzluk' protestoları

Büyük kentlerde 'yolsuzluk' protestoları
Büyük kentlerde 'yolsuzluk' protestoları
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sırasında ortaya çıkan iddialar yurdun çeşitli yerlerinde protesto edilmeye devam ediyor. Bugün akşam saatlerinde İzmir, Adana, Eskişehir, Antalya gibi büyük şehirlerde protesto gösterileri vardı.

İZMİR - ADANA - ESKİŞEHİR – Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sırasında ortaya çıkan iddialar yurdun çeşitli yerlerinde protesto edilmeye devam ediyor. Bugün akşam saatlerinde İzmir, Adana, Eskişehir, Antalya gibi büyük şehirlerde yapılan protesto gösterilerinde yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı geçen bakanlar nedeniyle hükümetin istifası istendi. İzmir’de yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı büyük bir yürüyüş düzenlenirken, taraftar gruplarının da yürüyüşe katıldığı görüldü. Akşam saatlerinde ise Alsancak ve Basmane'de toplanan gruplara polis müdahale etti. İzmir'in kent merkezi olarak kabul edilen Alsancak'taki bir çok ana caddede trafik akışı tamamen durdu.
İZMİR’DE 10 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ
İzmir’de 10 bini aşkın kişi ‘yolsuzluk’ ve ‘rüşvet’i protesto için yürüdü. Protestocular ellerinde, ‘hırsızlık babadan oğula geçer’, ‘Ayakkabı kalpazanı parası’, ’Yolsuzluğunuz Yoksulluğumuzdur’, ‘Hükümet istifa’ yazılı dövizler taşıdı. AK Parti Karşı İlçe Teşkilatı önüne gelen grubu Çevik Kuvvet polisi iki TOMA aracıyla karşıladı. Protestocularla görüşen polis şefleri, göstericiler arasından 10 kişilik bir grubun ilçe binası önüne süpürge bırakma talebini kabul etti. Yaklaşık 10 kişi bina önüne 4 süpürge bıraktı. ‘Hırsız var’ diye bağıran protestocular daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. 

Akşam saatlerinde ise Alsancak'ta toplanan gruplar Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde birleşerek sloganlar eşliğinde yürüdü. Kalabalık, "Hükümet istifa", "Hırsız var", "Bu daha başlangıç mücadeleye devam" sloganları attı. Basmane Meydanı'na toplanan eylemcilere ise polis biber gazı atarak müdahale etti. Basmane'den Alsancak'a doğru yürüyen grup ana cadde üzerine çok sayıda barikat kurarak bu barikatları ateşe verdi. Ak Parti binasına yürümek isteyen eylemcilere polis TOMA'lardan tazyikli su ve biber gazı sıkarak müdahale etti. Başta Alsancak olmak üzere İzmir kent merkezindeki ana caddelerin birçoğu gösteriler nedeniyle trafiğe kapatıldı.
ESKİŞEHİR'DE AKP BİNASINA TUVALET KAĞIDI
Eskişehir'de yaklaşık 500 kişi Ak Parti il binasına yürüdü. Kalabalık, barikat kuran polislerin yanındaki TOMA aracına yumurta, Ak Parti il binasına doğru da tuvalet kağıdı ile boş ayakkabı kutusu attı. Eskibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi Espark Alışveriş Merkezi önünde toplanan grup, Kurtuluş Mahallesi Yunus Emre Caddesi'ndeki Ak Parti il binasına doğru yürüyüşe geçti. 'Bakanlar yetmez hükümet istifa' yazılı pankart açan kalabalık çeşitli sloganlar attı. Yunus Emre Caddesi'nde TOMA araçlı ve kalkanlı çevik kuvvet polisleriyle barikat kuran Emniyet müdürlüğü yetkilileri kalabalığı Ak Parti il binasının önüne yaklaştırmadı. Gruptakiler basın açıklamasını parti binasının önünde yapmak istediklerini belirtti. Polis müdürleri ile gruptakiler arsında yapılan görüşmelerin ardından TOMA aracı bir-kaç metre geri çekildi ve basın açıklaması okundu. Kalabalık adına basın açıklamasını okuyan Gürkan Çelik şunları söyledi: "Bugünlerde 11 yıllık yalan, talan, zorbalık şebekesinin ortalığa saçılan rezaletlerini izliyoruz. Sayılı müteahhitler, bankacılar, bakanlar, bakanların oğulları ve kara para baronlarının içinde olduğu bir yolsuzluk şebekesine operasyon başlatıldı. Bu operasyonların yolsuzluklara karşı bir adalet operasyonu değil bir iktidar kavgası olduğunu biliyoruz. 11 yıl önce ABD eliyle projelendirilmiş bir iktidar serüveninin revizyonu gerçekleştiriliyor. 11 yıldır halka karşı her türlü baskıyı, sömürüyü, ayrımcılığı acımasızca uygulayan ABD-AKP-Cemaat koalisyonundaki dengeleri kendi lehine bozan Tayyip Erdoğan'a ayar çekiliyor." 

ADANA’DA YUMURTALI PROTESTO
Adana'da Merkez Seyhan İlçesi'ndeki İnönü Parkı'nda toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, 'Hükümet istifa', 'Hırsız var' ve 'Zafer direnen emekçinin olacak' sloganları attı. Polislerin geniş güvenlik önlemi aldığı eylemde halay çeken gruptakiler, marşlar ve şarkılar söyledi. Polisin herhangi bir müdahalede bulunmadığı gruptakiler, park içerisindeki İsmet İnönü Anıtı önüne yolsuzluk iddialarına adı karışan bakanlar, Rıza Sarraf, Fethullah Gülen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın karta basılmış fotoğraflarını ve boş ayakkabı kutularını koydu. Yere konulan fotoğrafların üzerine çok sayıda yumurta atan gruptakiler, alkış ve ıslıklarla hükümet karşıtı sloganlar attı. Bir süre slogan atıp halay çekmeye devam eden gruptakiler, daha sonra olaysız dağıldı. 


ANTALYA'DA HALKBANK'A YUMURTA 

Antalya'daki eylemde Kapalıyol Halkbank önünde toplanan eylemciler, 'Hükümet istifa' sloganları attı. Halkbank şubesine yumurta atan göstericiler buradan yürüyüşe geçerek Cumhuriyet Meydanı'na ilerledi. Ardından basın açıklaması okundu. Kalabalık meydanda çekilen halaydan sonra dağıldı.

(Radikal.com.tr / DHA)