Büyük Menderes Nehri'ne baypas

Evsel ve sanayi atıklarıyla insan sağlığını tehdit edecek boyutlarda kirlenen Büyük Menderes Nehri'nin temizlenmesi için Aydın Belediyesi harekete geçti.

AYDIN - Evsel ve sanayi atıklarıyla insan sağlığını tehdit edecek boyutlarda kirlenen Büyük Menderes Nehri'nin temizlenmesi için Aydın Belediyesi harekete geçti. Proje için ilgili kurum ve kuruluşlarla temasa geçtiklerini belirten Belediye Başkanı İlhami Ortekin, "Nehrin, Aydın girişinde oluşturduğu 200 dönümlük doğal gölet, çökertme havuzu olarak kullanılacak. Gölet yanında 100 dönümlük alana kurulacak üç arıtma tesisiyle temizlenen nehrin suları yeniden yatağına deşarj edilecek" dedi. Ortekin, şu bilgileri verdi:
"Aydın kent merkezinden sonra geçtiği Koçarlı ve Söke ovalarında, üreticiler nehir suyunu kullanabilecek. Proje, Çevre ve Orman Bakanlığı'na sunulacak. Kardeş şehir Fransa'nın Montreou Belediyesi aracılığıyla projeye AB Çevre Fonu'ndan karşılıksız kredi sağlanacak. Ayrıca, nehrin temizlenmesi sırasında ayrıştırılacak olan metallerden elde edilen gelirle çevre düzenlemesi yapılacak. Maliyet 3 trilyon lira."