Büyük önderi anıyoruz

Atatürk, ölümünün 67. yıldönümünde, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde törenlerle anılacak. Başkentteki ilk tören Anıtkabir'de. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki devlet erkânı...

ANKARA - Atatürk, ölümünün 67. yıldönümünde, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde törenlerle anılacak. Başkentteki ilk tören Anıtkabir'de. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığındaki devlet erkânı, Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'te Anıtkabir'deki mozoleye çelenk koyarak, saygı duruşunda bulunacak.
Aynı anda Türkiye genelinde bayraklar yarıya indirilirken sirenler çalacak ve saygı duruşunda bulunulacak. Ankara'daki ikinci etkinlik ise Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda yapılacak oturum.
Oturumun açılış konuşmalarını Cumhurbaşkanı Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan yapacak.
İstanbul Bakırköy'deki 30 devlet, 10 özel ve beş azınlık ilköğretim okulundan öğrencilerin katıldığı, "Bugün Atatürk yaşasa idi ondan ne isterdiniz?" kampanyasında isteklerini mektupla dile getiren minikler de, bugün Anıtkabir'i ziyaret edecek. Cumhuriyet Treni ile Başkent'e gelecek çocuklar, 14.00'te mektuplarını Ata'ya sunacak.
Cumhurbaşkanı Sezer, yayımladığı mesajda Türk halkının Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet'e, ilke ve devrimlerine, Atatürkçü düşünce sistemine her zaman sahip çıkacağını belirtti.
Başbakan Erdoğan da mesajında, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü sonsuza uğurladığımız bu günü, onun ileri görüşlülüğü, bilim, kültür ve sanata bakışını anlayarak geçirmek en doğru anma biçimi olacaktır" dedi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ise mesajında şunları söyledi: "Bugün bizlere düşen görev, Atatürk'ü her yönüyle daha iyi analiz ederek onun düşünce sistemini daha iyi anlamak ve genç nesillere anlatmaktır." (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7626807626800

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.