Büyük Zafer'in 91. yıl dönümü

Büyük Zafer'in 91. yıl dönümü
Büyük Zafer'in 91. yıl dönümü
30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla Anıtkabir'de tören düzenlendi.

Tören, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Serruh Kaleli, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ve Ali Babacan, Bakanlar Kurulunun bazı üyeleri, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve diğer devlet erkanının Aslanlı Yol'dan yürüyüşüyle başladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Atatürk'ün mozolesine, kırmızı beyaz karanfillerden oluşturulmuş ay yıldız ile Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Gül ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Burada Anıtkabir Özel Defteri'ni imzalayan Cumhurbaşkanı Gül, deftere yazdığı metni okudu:

''Aziz Atatürk, tarihiminizin en önemli günlerinden büyük zaferin yıl dönümünde bizlere miras bıraktığınız Cumhuriyet'i emin adımlarla geleceğe taşımanın gururu içinde huzurunuzdayız. Vatanı işgal edilen, bağımsızlığına kasdedilen yüce milletimiz, önderliğinizde emsali olmayan bir mücadele vermiş, şanlı ordumuz üstün komutanızla tarihe altın harflerle yazılan bir başarıya imza atmıştır. Büyük Taaruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi ile sadece nihai zafere ulaşmadınız, milletimizin hür ve müstakil yaşama kararlılığını, Anadolu'nun sonsuza kadar yurdumuz olduğunu da tüm dünyaya ilan ettiniz. Ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz. Türkiye, 'Yurtta sulh cihanda sulh' düsturunuz doğrultusunda kararlı bir şekilde ilerlemeye devam edecek, uluslararası arenada etkin, her alanda gelişmiş, güçlü ve müreffeh bir ülke olarak daima yükselecektir.

Sizi, silah ve dava arkadaşlarınızı, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tüm mensuplarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun."

 

RESEPSİYON İLK KEZ KÖŞK'TE


Bu yıl Zafer Bayramı Resepsiyonu'na ilk kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ev sahipliği yapılıyor. Çankaya Köşkü, resepsiyon için 1600 kişiye eşli davetiye gönderdi. Resepsiyona CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş katılmayacak. AA


  http://www.radikal.com.tr/114846611484664

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SAYIN CUMHURBAŞKANI GÜL'e MİNNETTARIZ - ahmet-yilmaz

  30 Ağustos Zafer Bayramının 91. yıldönümü dolayısiyle Anıtkabir'de düzenlenen Törenin Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL'ün inisiyatifi ile gerçekleşmiş olduğuna eminim. Yoksa Erdoğan, her Ulusal Bayramlarda olduğu gibi, bir bahane bulup Törenin yapılmasını önlerdi. Sayın Cumhurbaşkanı Gül'e teşekkürlerimi sunarım.

  zaferi yandaşlık imparatorluğuna dönüştüren becerikliler - demlicay2011

  katılmak zorundaymışıız gibi bir hava var. bitsede gitsek der gibi. metro nun sahibi sizi yendi. zafer buna derim. koca milleti alaya aldınız adaleti delik deşik ettiniz. doğayı yağmaladınız para için vatandaşa yük üstüne yük bindirdiniz. zengini bankayı ihya ettiniz. polis devleti ile mersedeslerinize raha binesiniz diye rabia deyip durdunuz zaferiniz bu sizin.

  Neyin Zaferi? - X120

  Sizin kutladığınız Zafer Bayramı'yla bizim bildiğimiz arasında kontekst ve içerik farkı var herhalde. Yoksa yapıp ettiklerinizden sonra bu bayramı kutlamak bayağı ironik. Ne diyelim? Kutlu olsun herkese.

  Acaba... - citizen

  Neyse bu sene kimse hastalanmamış. Ama acaba o protokol içindeki herkes aynı zafer bayramını mı kutluyor...