@omererbil

Büyükada'da Gezi tipi müdahale!

Büyükada'da Gezi tipi müdahale!
Büyükada'da Gezi tipi müdahale!
İBB 30 yıllık işçi koğuşunu sabaha karşı zabıta ordusuyla 'eğitim merkezi yapılacak' diye boşalttı. Mevsimlik işçiler sokakta geceliyor.
Haber: ÖMER ERBİL - omer.erbil@radikal.com.tr / Arşivi

Büyükada’da 30 yıldır işçi koğuşu olarak kullanılan bina, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) bağlı zabıta ekipleri tarafından eğitim merkezi yapılacağı gerekçesiyle boşaltıldı. Yaklaşık 100 kişilik zabıtanın müdahalesiyle zorla binadan çıkartılan işçiler sokakta kaldı.
Bina, İstanbul Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları kapsamında eğitim merkezi yapılacağı gerekçesiyle 18 Temmuz’da boşaltıldı. Oysa İBB’nin adalara 30 Ekim’e kadar inşai faaliyet yapması mümkün değil.
İBB’ye ait zabıta ekiplerinin Büyükada temizlik işçilerinin kaldığı koğuşu boşaltmasının ardından 30 işçi geceyi sokakta geçirdi. En kısa zamanda soruna çözüm üretilmesini isteyen işçiler sürecin uzamasından endişeli. Adalar Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan Poşo Dereli, günlük ihtiyaçlarını karşılayamamaktan şikâyetçi. Dereli “18 yıldır yaz döneminde çalışmak için Adalar’a geliyorum. Şu an çok zor durumdayız. Geceyi dışarıda geçiriyoruz. Yemek yapacak, banyo yapacak, tuvalet ihtiyacımızı giderecek yerimiz yok. En kısa zamanda bu durumun düzelmesini istiyoruz” diye konuştu. İBB’ye ait zabıta ekiplerinin zor kullanarak işçileri koğuştan çıkarttığını söyleyen Dereli, “100 kişiye yakın ekip vardı. Tüm eşyalarımızı apar topar dışarı attılar. Bunca insan ramazan ayında nerede kalacak?” diye isyan etti.
19 yıldır yazın temizlik işçisi olarak çalışan Ali Değirmenci de “Geceleri çalıştığımız için sabah 5’te yatmıştım. Zabıta görevlileri beni yatağımda sarsarak uyandırdı. ‘Burayı boşaltıyoruz’ diyerek eşyalarımızı dışarı attılar. Yağmur yağarsa mağdur olacağız” diye konuştu.

Yazın inşaat yasak

Adalar’da turizmin yoğun olduğu 1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında inşaat yasağı uygulanıyor. Bu nedenle binada 30 Ekim’e kadar herhangi bir inşaat yapılması mümkün değil. 1932’den beri İBB mülkiyetinde bulunan binanın kullanım hakkı Adalar Belediyesi’nde.