Büyükada'da harem selamlık beach club

Kent denize kavuştu ama...
İstanbullular, 'don ve mangal' tartışmasından sonra 'haremlik' plajı da tanıdı. Hicaz Turizm, 10 yıllığına kiraladığı Büyükada Orman İdaresi Dinlenme Tesisleri'nde kadınlara mahsus bir plaj yeri ayırdı; buradan denize giren kadınların çoğu tesettürlü.
Fiyatlar da farklı
Büyükada Resort'un 'harem'inin yanındaki 'havuzlu' yere damsız girilmiyor. Üçüncü kısım, karma plaj. Kadınlar haremliğe, çiftler havuza gidince karma plaj, kendiliğinden selamlığa dönüşüyor. Fiyatlar da farklı: Havuzlu kısım 10, diğerleri 7.5 YTL.
Promosyon: Umre ve hac
Hicaz Turizm, üyelere promosyon da veriyor: Yılda beş kişi umreye, bir kişi hacca gidecek. İngilizce ve Arapça web sitesi, Arap turistlerle gurbetteki muhafazakâr Türklere hitap ediyor. Tesisi eskiden beri kullanan Orman İdaresi mensupları rahatsız.
İl müdürü: Ayrımcılık yasak
Çevre Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar, şunları söyledi: "Mülk kamunun, kamu kuralları geçer. Mesire yeri diye kiraya verdik. 'Burada tesettürlü, şurada mayolu, orada erkek giremez' diyemezler. Şikâyetçi olursa gereğini yaparız."
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Yıllar sonra denize kavuşan İstanbullular, plajlarda don ve mangal partisi tartışmasından sonra 'harem-selamlık' plajlarla da tanıştı. 10 yıllığına 'Hicaz Turizm' tarafından kiralanan Büyükada Orman İdaresi dinlenme tesislerinde tesettürlü kadınlar erkeklerin alınmadığı 'harem' plajda denize giriyor. Kadın ve erkeklerin bir arada bulunduğu havuzlu plaja ise 'damsız' erkekler alınmıyor.
Deniz keyfi için Büyükada'ya giden İstanbulluları, iskelede ücretsiz motor servisleri' karşılıyor. 'Büyükada Resort'un servisinde tamamına yakını tesettürlü kadınlar, 'Seferoğlu Tesisleri'nin motoruna ise mayolu, şortlu yolcular doluyor. Daha sonra herkes kendi yaşam biçimine uygun tesislere yönleniyor. Büyükada Resort tesislerine varıldığında iskelede yolcuları karşılayan görevliler, gelenlerden kıyafete ve girilecek plaja göre ücret alıyor.
Ücretler farklı
Tesettürlü kadınlar, havuzlu bölüm veya 'damsız' erkeklerin kullandığı kıyı yerine, tesislerden 200 metre ilerde, sadece kadınların girebildiği 'harem plaja' gitmek için orman içindeki yola yöneliyor. Çift olarak havuzu kullanmak isteyenler kişi başına 10 YTL öderken, 'havuzsuz plaj' ücreti 7.5 YTL. Ücretini ödeyip havuzdaki şezlonglara uzanan 'yalnız erkekler' görevliler tarafından uyarılıyor; "Bu bölüme damsız girilmez. Yalnız erkekler sadece kıyıdan denize girebilir."
Bir kamu tesisi olan Büyükada Resort'ta tesettürlü kadınlar sadece kadınlara ait plajdan, çiftler diğer plajın havuzundan, yalnız erkeklerse sadece havuzlu bölümdeki denizden yararlanıyor.
Promosyon umre
Orman İdaresi'ne bağlı dinlenme tesisleri, kamu sosyal tesislerinin satılması ve kiralanması uygulaması kapsamında 2003 yılında 'Hicaz Turizm'e 10 yıllığına kiralandı. Bir süre sonra ismini değiştirerek 'Büyükada Resort' adını alan tesisler 85 oda ve 200 yatak, havuz, restoranlarıyla günübirlik veya yatılı plaja dönüştü. Büyükada Resort'a üye olanlara promosyon olarak, her yıl beş kişinin kurayla umreye, bir kişinin de hacca ücretsiz gönderilmesi fırsatı sunuluyor.
Üyelik ücreti ilk 300 üye için 1000 avro ve 10 taksit olan İstanbul Resort, İngilizce ve Arapça hazırlanan internet sitesinde özellikle Arap turistlere ve Almanya'daki muhafazakâr Türk-lere hitabetmeye çalışıyor.
'Herkese eşit olmalı'
Büyükada Resort'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yapan Fikret Gündoğan'a ulaşmak tüm ısrarlara rağmen mümkün olmazken tesislerin mülk sahibi Çevre ve Orman Bakanlığı'nın İstanbul İl Müdürü Mehmet Emin Birpınar, tesislerin kiraya verilmiş bir kamu malı olduğunu ve kamu kurallarının geçerli olduğu tesislerde kimseye ayrım yapılamayacağını söyledi.
Birpınar, "Biz orayı bir mesire yeri statüsünde kiraya verdik. İnsanlar orada gidip kalabilir, denize veya havuza girebilir. Burada hiçbir şekilde bir ayrım yapılmaması, herkese eşit davranılması gerekiyor. Oraya birinin alınmaması diye bir şey söz konusu olamaz. Böyle bir şey varsa, bize şikâyet olarak gelirse biz de gerekeni yaparız. Burası bir kamu alanıdır. 'Burada tesettürlüler giriyor. Mayolular buradan giremez, erkekler buradan giremez' derlerse biz ona müdahale ederiz. Böyle bir durum olursa bize şikâyet etsinler" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7540967540960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.