Büyükanıt kendini böyle savundu: Darbe yapmak gibi bir kastım yoktu

Büyükanıt kendini böyle savundu: Darbe yapmak gibi bir kastım yoktu
Büyükanıt kendini böyle savundu: Darbe yapmak gibi bir kastım yoktu
Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt 27 Nisan e-muhtırasıyla darbe yapmak gibi bir kastının olmadığını söyledi.

RADİKAL - Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "27 Nisan e-muhtırasına" ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında "şüpheli" sıfatıyla İstanbul'daki evinde ifadesi alındı.

"27 Nisan e-muhtırasına" ilişkin soruşturması kapsamında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Talimat Bürosu'nca ifadesi alınan eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın, yazılı savunmasında, konuya ilişkin olarak daha önce 2012 yılında TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'na verdiği ifadesini tekrar ettiği öğrenildi.

Yaşar Büyükanıt ifade verdi

Büyükanıt'ın, 2 sayfalık yazılı savunmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinde 27 Nisan 2007 tarihinde yayınlanan e-muhtırayı, Anayasa ve TSK'nın görevlerine ilişkin yasaları dayanak göstererek savunduğu öğrenildi. Büyükanıt'ın savunmasında yaptıklarının hukuka uygun olduğunu savunduğu ve darbe kastının olmadığını kaydettiği belirtildi.

'TSK'YI KORUMA HASSASİYETİYLE...'

Yapılan işlemin Anayasal düzeni ve TSK'yı koruma hassasiyetiyle yapıldığını söyleyen Büyükanıt'ın, Anayasal düzeni değiştirmek gibi bir kastının olmadığını, devleti koruma amacı güttüğünü söylediği ifade edildi. Büyükanıt'ın ayrıca, yönetimi değiştirme ve suç kastının bulunmadığını da kaydettiği öğrenildi.
Arzu KAYA (DHA)