Büyükanıt: TSK yetkinin gereğini yerine getirecektir

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TSK'ya yetkinin verildiğini belirterek, "Yetkinin gereklerini de TSK yerine getirecektir" dedi. Büyükanıt, Arnavutluk'un askeri ve milli günü dolayısıyla dün akşam Swiss Otel'de düzenlenen resepsiyona katıldı.
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, TSK'ya yetkinin verildiğini belirterek, "Yetkinin gereklerini de TSK yerine getirecektir" dedi. Büyükanıt, Arnavutluk'un askeri ve milli günü dolayısıyla dün akşam Swiss Otel'de düzenlenen resepsiyona katıldı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Orgeneral Büyükanıt şunları söyledi:
"Bugün maalesef şehidimiz var. Maalesef görevlerimiz bazen o acımızı içimize gömmemizi gerektiriyor. Ama acımız içimizde canlı yaşıyor. Ben bu akşam buraya öyle geldim. Şehidimizin acısı içimde şu anda canlı. Bu şehidimize rahmet, ailesine sabırlar diliyorum. Şehidin rütbesi yok. Er, erbaş, uzman, astsubay, subay, general... Onların hepsinin acısı aynıdır. O şehidimizin acısını içimize gömüyoruz. Biz hep o acılarla yaşadık ama davranışlarımızla o hain terör örgütüne pirim vermememiz lazım. Ayakta kalmamız lazım.
Evet, teröristler de öldü. İsterse on bin terörist ölsün, bir tane Mehmetçik şehit olmasın, ama bu mücadelenin kaderinde var. O acıyla da yaşanıyor. Arnavutluk Cumhuriyeti'ne duyduğum, Genelkurmay Başkanına duyduğum saygı ve sevgi beni buraya getirdi. Kolay kolay başka bir yere gitmek de mümkün değildi."
Büyükanıt, TSK'ya terörle mücadele konusunda yetki verildiğini ifade ederken, "Ben şunu ifade etmek istiyorum. Bu yetkinin gereklerini de TSK yerine getirecektir. Bu inancımı dile getirmek istiyorum. Bu acılar içimizde yaşadığı sürece mücadele azmimiz de o kadar artacak" dedi.
Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, resepsiyona katılan ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'la da bir süre konuştu. Resepsiyona Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun da katıldı.