Büyükanıt: Türk askeri mahalle kabadayısı değil

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon yaptığı yönündeki haberlerin 'kasıtlı' olduğunu belirten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Türk askeri mahalle kabadayısı değildir.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi operasyon yaptığı yönündeki haberlerin 'kasıtlı' olduğunu belirten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Türk askeri mahalle kabadayısı değildir. Sınır ötesi operasyon için siyasi karara ihtiyacımız var" dedi.
Orgeneral Büyükanıt, dün akşam, Finlandiya'nın Savunma Günü dolayısıyla, Ankara Büyükelçiliği'ndeki resepsiyona katıldı. Büyükanıt gazetecilerin soruları üzerine sınır ötesi operasyon, geçici güvenlik bölgeleri ve terör konusunda açıklamalarda bulundu.
'Söyleyeceğimi söyledim'
Büyükanıt, sınır ötesi operasyon için Meclis kararının gerekli olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine şunları söyledi: "Türk askerinin sınır ötesi operasyon gerçekleştirebilmesi için hükümetin direktifi gerekir. Meclisin bu yönde kararı gerekir. Ben görüşlerimi söyledim. TSK'nın ve devletin belli teamülleri vardır. Bu konuda bize siyasi direktif verilmesi gerekir. Türk askeri mahalle kabadayısı değil. Siyasi direktif verildikten sonra biz bu direktifi alırız, analiz ederiz, kuvvet planlamamızı yaparız."
Büyükanıt bir haber ajansının önceki gün iddia ettiği gibi sınır ötesi operasyon düzenlenmediğini belirterek, "TSK'nın sınırı geçtiği haberlerinin maksatlı yayımlandığını değerlendiriyoruz" dedi.
Güvenlik bölgeleri yeni değil
Bir başka soru üzerine geçici güvenlik bölgeleri hakkında da bilgi veren Orgeneral Büyükanıt, "Bu yeni bir şey değil. Uzun yıllardır yapılıyor. Bazen atış yapılıyor, savaş uçakları uçuyor. Bu yalnızca Güneydoğu'ya yönelik değil. Batıda da yapıyoruz. Mesela İzmir'de tatbikat yapılıyor. Bu yasal bir işlemdir. Kaldırılır, tekrar uzatılır, değiştirilir" diye konuştu.
Büyükanıt, terör olaylarında 1990'lara dönüş olup olmadığı yönündeki soruya "Bu doğru bir yorum olmaz. Kamuoyunda endişe oluşabilir. Bizde endişe yok, üzüntü var" yanıtını verdi.
Bir başka soru üzerine, Güneydoğu'daki askeri hareketliliği birliklerin sürekli hareket içinde olmasına bağlayan Orgeneral Büyükanıt, "Tanklar bazen bakım için gidip geliyorlar. Dolayısıyla bunu farklı yorumlamamak lazım" dedi.
Yetki tartışması
Orgeneral Büyükanıt ile Başbakan Tayyip Erdoğan arasındaki sınır ötesi operasyon için yetki tartışması bir süredir devam ediyor. Tartışma ilk olarak Büyükanıt'ın 12 Nisan'da Genelkurmay Karargâhı'nda düzenlediği basın toplantısında gündeme geldi. Orgeneral Büyükanıt, önce "Kuzey Irak'ta operasyon yapılmalı mı?" sorusunu sordu, ardından da "Evet yapılmalı" diye yanıtlayıp ekledi: "Hudut ötesinde operasyon yapılırsa siyasi kararın ortaya çıkması lazım." Büyükanıt'ın bu sözlerini Erdoğan, yanıtlarken, "Şu an Parlamento yanı hariç, bizden istediğiniz bir yetki var mı? Eksik olanı söyleyin, bunu her zaman veririz" dediklerini aktardı. Bu yanıtın yeterli olmadığı Büyükanıt'ın ikinci çıkışıyla anlaşıldı. İstanbul'daki Harp Akademileri Komutanlığı'nda düzenlenen bir sempozyumda Büyükanıt, PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyon konusunda siyasi otoritenin, kendilerine yazılı direktif vererek, hedefleri açıkça belirtmesi gerektiğini yineledi.Nokta atışlı tatbikat
Askerlerin Cizre'deki Gabar Dağı'nda yaptığı tatbikatın dünkü bölümünü 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Cahit Sarsılmaz da izledi. Tatbikatta gerçek mermiler kullanıldı. Genelkurmay Başkanlığı'nın 9 Eylül'e kadar geçici güvenlik bölgesi ilan ettiği yaklaşık 300 kilometrelik alan da (mavi çizgilerle belirtilmiş) tatbikat yapılacağı için sivil uçaklara ve vatandaşlara yasaklandı. Askerin 1 Nisan'da başlattığı 'Balyoz' operasyonunda da 6 Haziran'a kadar 67 PKK'lı öldürüldü, 37 asker şehit oldu.