Büyükanıt'a büyük tepki

Büyükanıt'a büyük tepki
Büyükanıt'a büyük tepki

Büyükanıt?ın sözlerini AKP, CHP, MHPve DTP?li milletvekilleri farklı gerekçelerle eleştirdi. fotoğraf: SERDAR öZSOY

Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın 'Dinleniyordum' ve '27 Nisan bildirisini ben yazdım' sözlerine Meclis'teki partilerin tümü tepki gösterdi

ANKARA- Eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın görev dönemine ilişkin yaptığı açıklamalar Genelkurmay ve siyasette tartışma konusu oldu. ‘Görevdeyken dinlendiğini’ söyleyen Büyükanıt için Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ‘Gereğini yapmalıydı’ dedi. Büyükanıt’ın ‘27 Nisan bildirisini ben yazdım’ diyerek savunması da tepki çekti.
Kanal D’de yayımlanan 32. Gün programında eski Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ın yaptığı açıklamalar dün siyasetin gündemindeydi. Yorumlar şöyle:
Adalet Bakanı Sadullah Ergin: Burası bir hukuk devleti. Hukuk devletinde yürütülen işler tamamen yasalarla düzenlenmiş kurallara göre yapılıyor. Kurallar uygulanırken yetki aşımı ya da yanlış kullanım varsa bunu yapanlar, bunun karşılığındaki cezayı görürler. Burada kimsenin endişeye kapılmasına gerek yoktur.

‘Gereğini yapmalıydı’
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım (Büyükanıt’ın telefonlarının dinlendiği iddiasıyla ilgili): Burada bir çelişki var. Gidip savcıya şikâyet edecekler, ‘Benim telefonum dinleniliyor’ diyecekler. Hakkımızı aramıyoruz. Eski Genelkurmay Başkanı da böyle bir endişe yaşıyorduysa bunun gereğini yapmalıydı.
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ: Yasadışı dinleme yapmak kanunlarımıza göre suçtur. Yasadışı dinlendiğini düşünen kişinin yapması gereken şey savcılığa suç duyurusunda bulunarak, suç işleyenlerin cezalandırılmasını talep etmektir... (Büyükanıt’ın ‘27 Nisan bildirisini ben yazdım’ sözleri üzerine) 27 Nisan bildirisi bir muhtıradır. Millette bu kararın yanlışlığını ortaya koyduğu iradeyle ifade etmiştir. Yanlışı savunmak, yanlışın arkasında durmak onu doğru hale getirmez; 27 Nisan’ı Türk demokrasi ve hukuk tarihinde bir ayıp olarak anılmaktan kurtarmaz.
TBMM Adalet Komisyonu Başkanı AKP’li Ahmet İyimaya: 27 Nisan muhtırasının, demokrasiyle örtüşmesi mümkün değil.
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay: Görev süresinde bu konuda sessiz suskun kalarak, ihmalde bulunanların, bulundukları görevden ayrıldıktan sonra böyle şikâyetlerde bulunmalarını kınıyorum.  (Büyükanıt’ın ‘27 Nisan Bildirisini ben yazdım’ sözleriyle ilgili) Keşke o bildiriyi hiç yazmasaydı. Ya da kendi adını koysa ve kurumu kullanmasaydı.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: O zaman ‘görevinizi yapmadınız mı’ diye sorarlar? Biz, Büyükanıt’ın tavrını doğru bulmadık.
DTP Milletvekili Şerafettin Halis: Dünün mağdur edenleri bugün mağdur kalıyor. Şemdinli olayında yargının önünü keserek olayın faillerini sahiplendi. Halen mağduriyet edebiyatı yapıyorsa, bu sistemin daha kimleri mağdur edeceğini açıklaması lazım.

Asker: Yorum yok
Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Metin Gürak (soru üzerine): TSK’dan emekli olmuş personelin kamuyouna yansıyan görüş ve düşünceleri tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri olup, o görüşler üzerinde bizim bir değerlendirme yapmamız doğru değildir. TSK görev ve sorumluluk alanı kapsamında ilişkilerini yürütmekte ve olabilecek görüş ve önerilerini de ilgili makamlara iletmektedir. (Radikal)