Büyükanıt'ın çizgi uyarısı

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin mezuniyet törenine türbanlı velilerin alınmaması konusunda, "Olay biraz fazla abartıldı.

ERZURUM - Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Erzurum Atatürk Üniversitesi'nin mezuniyet törenine türbanlı velilerin alınmaması konusunda, "Olay biraz fazla abartıldı. Bazı şeylerde kararlı olmak lazım ama o çizgiyi yöneticilerin uygun yerde çizmesi lazım" diye yorumladı.
Erzurum'da birliklerde incelemelerde bulunan Orgeneral Büyükanıt, dün 9'uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu'nu ziyaret ettikten sonra, valiliğe geçti. Vali Celalettin Güvenç, Emniyet müdürü Tahsin Demir ve vali yardımcısı Aslan Karanfil'in kapıda karşıladığı Büyükanıt, valilikte şeref defterini imzaladı ve yaklaşık yarım saat kadar vali Güvenç'le görüştü. Orgeneral Büyükanıt, valilik çıkışında, gazetecilerin Atatürk Üniversitesi'nde yaşanan türban gerginliğiyle ilgili olarak sorularını şöyle yanıtladı:
"Bu konuda yorum yapmak asker olarak bana düşmez. Aldığım bilgiye göre, kapıdaki bir görevlinin tutumu. Yoksa eşarba hiç kimse bir şey demez. Bir iletişim kopukluğu. Olay biraz fazla abartıldı. Olmasa daha iyi.
'Çizgiyi yöneticiler çizmeli'
Rektör, üniversitenin kapısında kıyafet kontrolü mü yapıyor? İçeride törenle ilgili çalışmalar yapıyor. Böyle toplumun tansiyonunu yükseltecek şeylerden hakikaten kaçınmak lazım. Ama bazı şeylerde de kararlı olmak lazım. Ama o çizgiyi tabii yöneticilerin uygun yerde çizmesi lazım."
Orgeneral Yaşar Büyükanıt, türban konusunda referandum yapılmasıyla ilgili konuya ise girmek istemediğini söyledi. Büyükanıt, Erzurum ve Erzincan'daki birliklerde denetlemelerde bulunacağını dile getirirken, basın mensuplarından Erzurum halkına sevgi ve saygılarını iletmelerini istedi.
(dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7493967493960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.