Büyükanıt'tan Atina'ya jest

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 22 Haziran'da Atina'ya resmi bir ziyaret gerçekleştirecek. Büyükanıt, bayrak krizinin yaşandığı Yunanistan Kara Harp Okulu'nda bir konuşma yapacak.

ANKARA - Kara Harp Okulu öğrencilerinin Atina ziyareti sırasında yaşanan bayrak kriziyle gerilen Türkiye-Yunanistan askeri ilişkileri, Yunanistan'dan gelen resmi özürün ardından yeni bir boyut kazanıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 22 Haziran'da Atina'yı 'resmen' ziyaret edecek. Büyükanıt, Türk Bayrağı'na saygısızlığın gerçekleştirildiği Yunanistan Kara Harp Okulu'nda da bir konuşma yapacak.
Türkiye ile Yunanistan'ın güven artırıcı önlemler çerçevesinde uygulamaya koyduğu askeri öğrenci değişim programı 'bayrak provokasyonuyla' gölgelenmişti. Kardak'ta gerilimin yaşandığı 12 Nisan akşamı Türk ve Yunan dışişleri bakanları Ankara'da ilişkileri geliştirmenin yollarını konuşurken, Yunan Kara Harp Okulu'nda (YKHO) davetli olarak bulunan Türk KHO öğrencilerinin odasına üzerine, Türkiye aleyhtarı İngilizce yazı yazılmış ve buruşturulmuş Türk bayrağı konulmuştu. Bunun üzerine öğrenciler, 13 Nisan'da Ankara'ya dönmüştü.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, 20 Nisan'da Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki konuşmasında Yunanistan'dan resmi özür beklendiğini, aksi takdirde güven artırıcı önlemlerin gözden geçirileceğini söylemişti. İki gün sonra beklenen özür gelmişti. Korgeneral Ntouvas, Orgeneral Büyükanıt'a gönderdiği mektupta özür dilerken, soruşturma başlatıldığını ve sorumlularına en ağır cezanın verileceğini ifade etmişti.
Ziyaret 22 Haziran'da
Bu gelişmelerin ardından, orgeneral Büyükanıt'ın Yunanistan ziyaretinin 22 Haziran Çarşamba günü gerçekleşeceği öğrenildi. Büyükanıt'ı telefonla arayan Yunanistan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ntouvas, Yunan Kara Harp Okulu'nda bir konuşma yapmasını arzuladıklarını söyledi. İki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşamasını göz önünde tutan Büyükanıt teklifi kabul etti.


    http://www.radikal.com.tr/7478087478080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.