Büyükanıt'tan teröre sert tepki

1. Ordu Komutanı Orgeneral Büyükanıt: "Dağlarımızda da terörist var, sınırların ötesinde de. Ama TSK teröre pabuç bırakmaz, mücadele sürecek."

İSTANBUL - 1. Ordu Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin teröre pabuç bırakmayacağını açıkladı. Büyükanıt, Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde yapılan 'Eurasian Star-2004' Bilgisayar Destekli Komuta Yeri Tatbikatı' sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
DEHAP lideri Tuncer Bakırhan'ın 'Hükümete ve Kongra-Gel'e eşit mesafedeyiz'
sözleriyle Başbakan Tayyip Erdoğan'ın buna sert tepkisinin hatırlatılması üzerine, Büyükanıt, şunları söyledi:
"Genelkurmay Başkanlığı, bir bildiri yayımladı. TSK'nın, bölücü terör ve sinsi irticayla mücadelesi sürecek. Bu, çok net olarak Silahlı Kuvvetler'in görüşü. TSK, terörle yıllarca mücadele etti, gerekirse yine eder. TSK, teröre müsaade etmez.
Türk milleti de, gelişmeleri iyi takip etmeli. Çünkü, terör dünyada en önemli tehdit olarak görülürken, Türkiye'de bunu tehdit olarak görmemek mümkün değil. Dağlarımızda şu anda eşkıya var, terörist var. Sınırlarımızın ötesinde de var. Dolayısıyla, bu tehdit Türkiye için geçerli. Ama, TSK teröre kesinlikle pabuç bırakmaz."
'Ortamı uygun gördüler'
'Şu an tehdit sürüyor mu' sorusuna, "Tabii" yanıtı veren orgeneral Büyükanıt, 'Terör olaylarının yeniden başlamasını neye bağladığı' yönündeki soru üzerine de, "Herhalde ortamı uygun gördüler ve başladılar. TSK'nın gereken cevabı vereceğinden kimsenin endişesi olmasın" dedi. Büyükanıt, 'Bir partinin liderinin böyle bir açıklama yapmasını nasıl yorumluyorsunuz' sorusuna da, "Onu savcılara sormak lazım" karşılığını verdi.