Büyükelçilere görüntülü Gezi brifingi

Büyükelçilere görüntülü Gezi brifingi
Büyükelçilere görüntülü Gezi brifingi
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Gezi Parkı eylemlerini AB üyesi ülkelerin büyükelçilerine görüntülü olarak anlatacak.

Gezi Parkı eylemleri sırasında Avrupa Birliği’nden sert eleştiriler alan ve aynı sertlikte yanıt veren Ankara karşı taarruza hazırlanıyor. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Gezi Parkı olaylarına ilişkin olarak bugün AB ülkelerinin büyükelçileriyle bir araya gelecek. Toplantıda bakanlık bürokratları, Başbakanlık ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri de olacak. Bakan Bağış’ın Gezi protestosuna Ankara’nın bakışını ilk ağızdan AB büyükelçilerine anlatması bekleniyor.
Toplantının en dikkat çekici bölümü içinse Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri yoğun bir hazırlık yaptı. Emniyet günlerdir eylemler sırasında çekilen görüntüleri gözden geçiriyor. Bu çerçevede polise karşı şiddet kullanan göstericilerin görüntülerinin bir araya getirildiği ve toplantıda AB ülkelerinin Ankara büyükelçilerine polisin gösterilerde karşılaştığı muamelenin görüntülerle anlatılacağı belirtiliyor. Hükümet bir anlamda protestolar sırasında polisin orantısız güç kullandığına ilişkin iddiaları bu görüntülerle çürütmeye çalışacak. AB büyükelçileri ile Bakan Bağış ve diğer bürokratların bir araya geleceği toplantı bugün öğlen saatlerinde gerçekleştirilecek. Toplantıda yapılacak sunumun ardından büyükelçilerin sorularına da yanıt verilecek.