Büyükelçilikten İtalya'ya gelen Türk turistlere uyarı: "Tarihi eserlere zarar vermeyin"

Büyükelçilikten İtalya'ya gelen Türk turistlere uyarı: "Tarihi eserlere zarar vermeyin"
Büyükelçilikten İtalya'ya gelen Türk turistlere uyarı: "Tarihi eserlere zarar vermeyin"
İtalya'da 1800 yıllık tarihi sütuna parayla adını yazan Aziz Mutlu adlı öğrencinin para ve tazminat cezasına çarptırılmasının ardından Türkiye'nin İtalya Büyükelçiliği bu ülkeye gidecek vatandaşlar için uyarı yayınladı.

RADİKAL - Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği, İtalya'ya turistik amaçla gelen vatandaşlara yönelik bir duyuru yayımlayarak, tarihi eserlere zarar vermemeleri uyarısında bulundu. Temsilciliğin sosyal paylaşım sitesi Facebook’taki hesabından dün paylaştığı iletide şu ifadelere yer verildi:

“Son zamanlarda İtalya'ya turistik gezi amacıyla gelen vatandaşlarımızın, fotoğraf çekmek için açık hava müzesi veya ören yerlerindeki tarihi eserlere zarar verdikleri, ziyaret kurallarını ihlal ettikleri nedeniyle tutuklanması, mahkemeye sevk edilmesi ve para cezasına çarptırılmaları gibi olaylarla karşılaşılmaktadır.

Vatandaşlarımızın, ören yerleri ve müzelerdeki kurallara titizlikle riayet etmeleri, yasak olan yerlerde fotoğraf çekmemeleri, fotoğraf çekmek için tarihi yapıların üzerine çıkmamaları, tatillerinde arzu edilmeyen sorunlarla karşılaşmamaları bakımından büyük önem arz etmektedir.”

1800 yıllık sütuna adını yazan Türk öğrenci gözaltına alındı


TARİHİ SÜTUNA ADINI KAZIMIŞTI

Son olarak, Erasmus öğrenci değişim programı için Avrupa’da bulunan Aziz Mutlu adlı bir Türk vatandaşı, turist olarak geldiği Roma’da 1800 yıllık bir sütuna parayla adını kazımıştı.

İmparatorluk Forumları’nda (Fori Imperiali) hafta sonu gerçekleşen olay sonrası bir gece gözaltında tutulan Aziz Mutlu, 200 Euro para cezasını ödedikten sonra serbest bırakılmıştı.

Türk öğrencinin ayrıca, tarihi esere verdiği ağır hasardan dolayı Roma Belediyesi’ne ise 2000 Euro tazminat da ödeyeceği belirtilmişti.
Esma ÇAKIR - ROMA / DHA