Büyükelçi'ye Karadeniz'de rahat yok

Büyükelçi'ye Karadeniz'de rahat yok
Büyükelçi'ye Karadeniz'de rahat yok
İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz gezisinin üçüncü gününde de protestolardan kurtulamadı.Gümüşhane Valisi Enver Salihoğlu’nu makamında ziyaret eden Levy’ye daha sonra MHP’li Giresun Belediye Başkanı Mustafa Canlı’yla görüştü.
Görüşme sırasında Başkan Mustafa Canlı “Barış aranan bir coğrafyada Filistinlilerin hak ve özgürlükleri konusunda biraz daha hassas olmanız gerekiyor. Bu durum Türk toplumunu derinden yaralıyor” dedi. AKP’li Belediye Meclisi üyesi Ömer Akıncı ise “Sayın Büyükelçi’ye bir soru sormak istiyorum” dedi. Büyükelçi Levy’nin soru almak istemediğini belirtmesine rağmen, “Goldson raporunda açık bir soykırım yapıldığı belirtiliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” diye soran Akıncı’ya görevliler müdahale etti. Levy’nin de “Bu tür soruları yanıtlamak istemiyorum” demesi üzerine Akıncı dışarıya çıkarıldı.

Toplantıda protesto
Büyükelçi Levy, daha sonra Gümüş Otel’de basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bu sırada Kamu- Sen Gümüşhane Şube Başkanı Şevki Aşkın, “Sayın Büyükelçi’ye buraya neden geldiğini sormak istiyorum” diye bağırdı. Şevki Aşkın da korumalar tarafından ağzı kapatılarak dışarı çıkartıldı.
Levy, açıklamasında, bölgeye gelmesinin nedenlerinden birisinin iki İsrailli tur operatöründen gelen talep olduğunu söyledi.
Levy, “Türk halkının İsrail’in politikalarıyla ilgili bazı kırgınlıkları olabilir. Ama yıllara dayanan ilişkimiz bu tip şeylerle yıkılmaz” dedi.
Levy toplantı çıkışında toplanan yaklaşık 20 kişilik bir grup tarafından sloganlarla protesto edildi. (dha)