Büyükelçiye Karadeniz'i dar ettiler

Büyükelçiye Karadeniz'i dar ettiler
Büyükelçiye Karadeniz'i dar ettiler

Levy?yin Rize Belediye Başkanı?yla görüşmesi gergin geçmişti. Dün solcu öğrenciler KTÜ?de gösteri yaptı ve güvenlik görevlileriyle çatıştı. FOTOĞRAF: HIZIR HACISALİHOĞLU / AA FOTOĞRAF: ÖMÜR AVCI / DHA

Rize Belediye Başkanı'nın dün sert çıkıştığı İsrail'in Türkiye Büyükelçisi Levy'yi Trabzon'da öğrenciler yumurta atarak protesto etti
Haber: ÖMÜR AVCI / Arşivi

TRABZON - İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz gezisinde şok üstüne şok yaşadı. Önceki gün ziyaret ettiği Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’nın sert eleştirileriyle karşılaşan Levy’yi dün ziyaret ettiği Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde öğrenciler yumurta atarak protesto etti.
Doğu Karadeniz illerini kapsayan geziye çıkan İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, önceki gün AKP’li Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı ziyaret etmişti. Görüşmede Gazze’ye yönelik saldırılar konusu gündeme gelince İsrail Büyükelçisi’nin, ‘roketlerle tahrik ve saldırı altında oldukları için kendilerini savunmaya çalıştıklarını’ söylemesi üzerine Başkan Bakırcı, “Rize halkı da kendini savunurdu ama çocukları katlederek değil” diye yanıt verdi.
Bu yanıt üzerine gerginleşen görüşmeden sonra Levy dün Trabzon’da ziyaretlerde bulundu. Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ı ziyaret eden Gaby Levy buradan çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine Rize Belediye Başkanı Bakırcı’nın tavrından dolayı hayal kırıklığına uğradığını söyledi.
Valiliği ziyaretinden sonra Belediye Başkanlığı’na geçti. Burada AKP’li Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümürkçüoğlu’na Doğu Karadeniz’e İsraillerin turist olarak ziyaretlerinin arttığını belirtti.
Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, Trabzon’un 4 bin yıllık tarihi ile tabiat harikası bir kent konumunda olduğunu ifade ederek, “Halkı çok mert, insan sevgisini, hümanizmi birinci planda tutan, barış, kardeşlik ve özgürlüğün ve dolayısıyla sanatın zirvelere çıktığı bir kenttir” diye konuştu.
İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ziyareti öncesinde öğrenciler bindiği minibüse yumurta attı.
KTÜ Öğrenci Kollektifi grubu mensubu yaklaşık 20 öğrenci, Rektörlük binası önüne gelen Levy’yi getiren minibüsü yumurta yağmuruna tuttu. Bu sırada üniversitenin özel güvenlik görevlileri öğrencilere müdahale etti. Özel güvenlikçiler ile öğrenciler arasında çıkan tekme- tokat arbedede bazı kişiler yumruklandı.
Büyükelçi Levy’yi korumakla görevli Türk korumalar da şemsiye açarak minibüsü yumurtalı saldırıdan korumaya çalıştı. Öğrencilerin tepkileri üzerine İsrail Büyükelçisi minibüsten inmeden korumalarıyla birlikte rektörlük önünden ayrıldı.
Çevik Kuvvet ekiplerinin olay yerine gelmesiyle birlikte öğrenciler Rektörlük binası önünde oturma eylemi başlattı. ‘Çocuk katili İsrail’i üniversitemizde istemiyoruz’, ‘Çocuk katilleri dışarı’ ve ‘Üniversiteler bizimdir’ sloganları atan eylemcilere müdahale eden polis bazı öğrencileri gözaltına aldı ve polis araçlarıyla emniyete götürdü.