Büyüklerin '23 Nisan'ı...

TBMM'nin açılışının 85. yıldönümü dolayısıyla TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen özel oturumda muhalefet iktidara yüklendi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Demokrasiyi kullanarak Cumhuriyet'i yıkamazsınız.

ANKARA - TBMM'nin açılışının 85. yıldönümü dolayısıyla TBMM Genel Kurulu'nda düzenlenen özel oturumda muhalefet iktidara yüklendi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Demokrasiyi kullanarak Cumhuriyet'i yıkamazsınız. Siyasetin referansı din olursa oluk oluk kan akar" dedi. Arınç, 85. yıl kutlamalarına özel önem verse de milletvekilleri ve devlet erkânına ayrılan sıralar boş tu. MGK Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, boş sıralarda yalnız başına oturdu. Yabancı misyon şefleri ise, ABD'nin önümüzdeki aylarda Türkiye'den ayrılacak olan ABD Büyükelçisi Eric Edelman dahil, kendilerine ayrılan locaları doldurdu.
TBMM Başkanı Bülent Arınç "AB hedefinde lokomotif görevi yapan Meclis, kendi milletinin değişim taleplerini de yerine getirecek kararlılıkta olmalıdır. Sosyal yaşamda, fikir ve inanç özgürlüğünde sorunların muhatabı sadece hükümet değil, aynı zamanda TBMM'dir" diye konuştu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "Bu ülkenin istiklalini nasıl tartışma konusu yapmıyorsak; milletimizin demokratik haklarını, hak ve hürriyetlerini de aynı hasasiyetle tartışma dışı tutacağız" dedi.
Baykal: Önce Cumhuriyet
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise şu uyarıda bulundu: "Cumhuriyet'i tahrip ederek demokrasiyi güçlendirmek mümkün değil. Cumhuriyet'i eksilterek demokrasiyi çoğaltamazsınız. Din ve siyaset ayrımı demokrasinin temelidir. Dinde muhalefet yoktur, demokratik siyaset muhalefetsiz olmaz. Demokrasinin olanaklarını kullanarak dini siyasete açmaya kalkışanlar olabilir ama rejim demokratik kalamaz. Batı yüzlerce yıl kardeş kanı akıtarak bunu öğrendi. Siyasetin referansı demokrasi olmaktan çıkar da din olursa, bunun sonucu önce oluk oluk kardeş kanı, sonra da karanlık bir otoriter rejimdir. Türkiye'de islamiyet, laiklik ve demokrasi arasında eşsiz bir uyum var. Bu Türkiye'nin altın üçgenidir. Gözümüz gibi korumalı, bozmak isteyenlere meydanı boş bırakmamalıyız" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/8476218476210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.