Büyükşehir arazisine cemevi için onay

Büyükşehir arazisine cemevi için onay
Büyükşehir arazisine cemevi için onay
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer'deki arazisine cemevi yaptıracak. Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi'ndeki araziye cemevi yapılmasını kararlaştıran imar plan tadilatı Belediye Meclisi'nden oybirliğiyle geçti.

Sarıyer’de yaşayan Alevi dernekleri, ibadetlerini yapabilmeleri için cemevine ihtiyaç olduğunu belirterek, ilçe belediyesine başvurdu.

Sarıyer Belediyesi de Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunarak Cumhuriyet Mahallesi’ndeki arsanın 1700 metrekarelik kısmının cemevi arazisi olarak ayrılmasını talep etti.

Talep yazısında, yaklaşık 400 bin nüfusu olan Sarıyer’de nüfusun 4’te 1’i kadar Alevi yurttaşın yaşadığına dikkat çekilerek, “Alevi yurttaşlarımızın ibadet edecek, cenazelerini kaldıracak, sosyal ve kültürel faaliyetlerinin sürdürecek bir cemevlerinin olmadığı yıllardır her kesim tarafından bilinen bir gerçektir. Alevi yurttaşlarımız Sarıyer’de cemevi olmadığı için başka ilçelerde bu ihtiyaçlarına çare bulmaya çalışmaktadırlar, ibadethaneler ibadet edecek topluluğun olduğu yerleşmelere yakın yapılmalıdır” denildi.

Talebi değerlendiren İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, arsanın sosyal-kültürel tesis alanı olarak imar planlarına işlenmesine karar verdi.

Plan notlarına “Sosyal-kültürel tesisler alanında, cemevi ve cemevinin gerektirdiği fonksiyonlar yer alabilir” notu eklendi. İmar Planı’ndaki inşaat sınırı da 5 kat olarak düzenlendi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen askıya çıkarıldıktan sonra yürürlüğe girecek. ( Hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/115085311508532

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Büyükşehir arazisine cemevi hk. - runekson

  çözüm süreci adı altında yürütülen çalışmalarda kürt halkı ve PKK nın isteklerini yerine getirmekte zorlanan AKP iktidarı alevi etnik gurubuna bazı bu türlü imtiyaz işlemleri yaparak Kürtlerin isteklerinin yerine getirilmesinde olası Türk halkının tepkilerini tolere etmeye yönelik bir çalışma içinde olduklarını görüyoruz.

  BELEDİYELER - HARAYDIN

  Belediyelerin elinden imar yetkisi alınmalıdır. 1700m2 alana tesis yapılırsa o tesisin getireceği trafik o alanı felç eder. Bu tür toplumsal tesisler bir meydanda yapılmalıdır. meydan 1km2 boşaltılmalı ortasına tesisler yapılmalı çevresi park olmalı, alanın etrafında 8 şeritli bulvar olmalı ve bu bulvar 8 şerit olarak şehrin dışına çıkmalıdır. tabi bu arsa nereden çıkacak gökten çıkacaktır. park ve bulvar imarı park ve bulvar çevresinde 19//33//99 katlı üç sıra binada toplanacak ve şehrin diğer yerlerine gökdelen yapımınıa izin verilmeyecek ve oralar müstakil bahçeli ve üç katlı apartmanlardan oluşacaktır. Daha yüksek aparman ve site yapmak isteyen önce araziyi toplayacak ve arazinin yüzde ikisine bina yapacaktır. Yani 2bin m2 tabanlı bir inşaat yapmak için 100bin m2 arazi toplulaştırması gerek, o zaman kat sınırlamasına gerek yok, yeter ki taban inşaatı yüzde 1 yada yüzde 2 olsun en fazla. Arazi de en az 20bin m2 olsun.