'Büyükşehir' Mardin'de yayalar caddede, araçlar kaldırımda!

'Büyükşehir' Mardin'de yayalar caddede, araçlar kaldırımda!
'Büyükşehir' Mardin'de yayalar caddede, araçlar kaldırımda!
Mardin'de 'Tarihi dönüşüm projesi' kapsamında düzenlenen SİT alanındaki caddelerin daraltılması nedeniyle araçların park yapmasına izin verilmeyince, kaldırımlar otopar oldu, yayalar da caddeleri kullanıyor.

MARDİN - Büyükşehir olmaya hazırlanan Mardin'de Valiliğin 'Tarihi dönüşüm projesi' kapsamında düzenlenen SİT alanındaki caddelerin daraltılması nedeniyle araçların park yapmasına izin verilmeyince, kaldırımlar otoparka dönüştü. Caddeleri kullanmak zorunda kalan halk ise bu duruma tepki gösterdi.
Ortadoğu 'da Süryanilerin merkezi durumunda bulunan açık hava müzesi görünümündeki Mardin'de, otopark sorunu Mardinlileri canından bezdirdi. Valiliğin 'Tarihi dönüşüm projesi' kapsamında düzenlenen SİT alanındaki yollarda kaldırımlar genişletilince, caddeler daraldı. Bu yüzden sürücüler araçlarını kaldırımlara park etmeye başladı. Kaldırımlara araçların park etmesi nedeniyle yayalar da caddeleri kulanmaya başladı. Kentte yeniden düzenlenen Birinci Cadde'deki esnaf ise işyerlerinin önünün kapatıldığı, vatandaşlar ise kaldırım yerine caddede yürümek zorunda kaldıkları için belediye zabıtası ile trafik polislerine tepki gösteriyor. 

OTOPARK SORUNU 40 YILDIR SÜRÜYOR 
Birinci Cadde esnaflarından Mehmet Çiftsüren, Türkiye 'nin hiçbir yerinde olmayan bir uygulamanın Mardin'de olduğunu belirterek, "40 yıldır Mardin'de otopark sıkıntımız vardı. Yeni caddemiz yapılırken dedik ki belki otopark sorunumuza da çözüm bulurlar. Maalesef artık arabalar otopark olmadığı için kaldırıma park ediyor. Yurttaşlar da caddede yürümek zorunda kalıyor. Aracın olan yer yurttaşın, yurttaşın yürümesi gereken yer ise araçların olmuş. Mardin Belediyesi'nin çöp, et ve zabıta araçları bile kaldırıma park ediyor" dedi. 

 

 
ENGELLİLER DİKKATE ALINMADI 


3 milyon TL'ye mal edilen Birinci Cadde düzenlenmesinde engellilerin göz önünde bulundurulmadan yapıldığına işaret eden Çiftsüren, "Engelli yurttaşlarımızın rahat yürüyebileceği rampalar asla düzenlenmedi. Görme özürlü yurttaşlarımızın yürüyebileceği kabartmalar yeni kaldırımlarda zorunlu olduğu halde yapılmadı. Burada ucuza mal edeyim derken taşların altına toprak döşendiği için 43 yıl sonra taşkent Mardin'de çamur gördüm" diyerek tepki gösterdi.
Yeni yapılan kaldırımlarda rampa olmadığı için vatandaşların yardımı ile akülü aracını kullanabilen Murat İldoğan da, "Bu yol yapılınca engellilerin dikkate alınabilmesi için defalarca yetkililere başvurmama rağmen gördüğünüz gibi bizi düşünmeden yaptılar. Kendi akülü aracımla birebir tek başıma bir yere gidemiyorum" diye konuştu.

KALDIRIMA PARK EDİLMEMESİ İÇİN DUBA YERLEŞTİRDİ 
Esnaftan İshak Akyüz ise, işyerinin önündeki kaldırıma park eden araçların önüne geçemeyince araçların kaldırıma park etmemesi için dubalı trafik işaretleri yerleştirdi. (Nezir GÜNEŞ/DHA)