'Büyükşehir' Mardin'de yayalar caddede, araçlar kaldırımda!

'Büyükşehir' Mardin'de yayalar caddede, araçlar kaldırımda!
'Büyükşehir' Mardin'de yayalar caddede, araçlar kaldırımda!
Mardin'de 'Tarihi dönüşüm projesi' kapsamında düzenlenen SİT alanındaki caddelerin daraltılması nedeniyle araçların park yapmasına izin verilmeyince, kaldırımlar otopar oldu, yayalar da caddeleri kullanıyor.

MARDİN - Büyükşehir olmaya hazırlanan Mardin'de Valiliğin 'Tarihi dönüşüm projesi' kapsamında düzenlenen SİT alanındaki caddelerin daraltılması nedeniyle araçların park yapmasına izin verilmeyince, kaldırımlar otoparka dönüştü. Caddeleri kullanmak zorunda kalan halk ise bu duruma tepki gösterdi.
Ortadoğu 'da Süryanilerin merkezi durumunda bulunan açık hava müzesi görünümündeki Mardin'de, otopark sorunu Mardinlileri canından bezdirdi. Valiliğin 'Tarihi dönüşüm projesi' kapsamında düzenlenen SİT alanındaki yollarda kaldırımlar genişletilince, caddeler daraldı. Bu yüzden sürücüler araçlarını kaldırımlara park etmeye başladı. Kaldırımlara araçların park etmesi nedeniyle yayalar da caddeleri kulanmaya başladı. Kentte yeniden düzenlenen Birinci Cadde'deki esnaf ise işyerlerinin önünün kapatıldığı, vatandaşlar ise kaldırım yerine caddede yürümek zorunda kaldıkları için belediye zabıtası ile trafik polislerine tepki gösteriyor. 

OTOPARK SORUNU 40 YILDIR SÜRÜYOR 
Birinci Cadde esnaflarından Mehmet Çiftsüren, Türkiye 'nin hiçbir yerinde olmayan bir uygulamanın Mardin'de olduğunu belirterek, "40 yıldır Mardin'de otopark sıkıntımız vardı. Yeni caddemiz yapılırken dedik ki belki otopark sorunumuza da çözüm bulurlar. Maalesef artık arabalar otopark olmadığı için kaldırıma park ediyor. Yurttaşlar da caddede yürümek zorunda kalıyor. Aracın olan yer yurttaşın, yurttaşın yürümesi gereken yer ise araçların olmuş. Mardin Belediyesi'nin çöp, et ve zabıta araçları bile kaldırıma park ediyor" dedi. 

 

 
ENGELLİLER DİKKATE ALINMADI 


3 milyon TL'ye mal edilen Birinci Cadde düzenlenmesinde engellilerin göz önünde bulundurulmadan yapıldığına işaret eden Çiftsüren, "Engelli yurttaşlarımızın rahat yürüyebileceği rampalar asla düzenlenmedi. Görme özürlü yurttaşlarımızın yürüyebileceği kabartmalar yeni kaldırımlarda zorunlu olduğu halde yapılmadı. Burada ucuza mal edeyim derken taşların altına toprak döşendiği için 43 yıl sonra taşkent Mardin'de çamur gördüm" diyerek tepki gösterdi.
Yeni yapılan kaldırımlarda rampa olmadığı için vatandaşların yardımı ile akülü aracını kullanabilen Murat İldoğan da, "Bu yol yapılınca engellilerin dikkate alınabilmesi için defalarca yetkililere başvurmama rağmen gördüğünüz gibi bizi düşünmeden yaptılar. Kendi akülü aracımla birebir tek başıma bir yere gidemiyorum" diye konuştu.

KALDIRIMA PARK EDİLMEMESİ İÇİN DUBA YERLEŞTİRDİ 
Esnaftan İshak Akyüz ise, işyerinin önündeki kaldırıma park eden araçların önüne geçemeyince araçların kaldırıma park etmemesi için dubalı trafik işaretleri yerleştirdi. (Nezir GÜNEŞ/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/112541711254174

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  modern türkiye! - zebda

  modern turkiyeden manzaralar....istanbul da farklı değil ki..tayyip efendi atıp tutuyor..bir kasılmalar havalar falan..gören de İsveç başbakanı zanneder..akpli danışmanları kendisine bu mesajımı iletsin: Sen geri kalmış bir ulkenin başbakanısın! dini kullanıp halkının kandıran geri kalmış bir ülkenin başbakanı!

  Durum normaldir! - ayhan fahri

  Mardin?e kadar gitmeye ne lüzum var? Gelin Ankara?da bir gezinin. Tüm kaldırımlar özel otoların park yeri, siz ise canınızı kurtararak yoldan yürüyorsunuz. Yıllarca bu duruma öyle alıştık ki, artık bu saygısızların sanki bunları yapmaya hakları varmış gibi görmeye başlamış olmalıyız ki, sanki her şey normal, hiç yadırgamadan yolumuza devam ediyoruz. Adeta bu engellemelerden rahatsız olmamaya başladık. Hatta bu saygısızlık öyle boyutlara vardı ki, siz nasılsa kaldırımda boş yer bulup yürümeye kalkarken, haspam üzerinize sürecek kadar aldırmazlık içinde. Kendi arabasıyla şehre inmeye mecbur olmayanların verdiği aksaklık. Trafik polisleri gerekli kontrolleri yapabilseler, bütçeye trilyonlar kazandırırlar.

  ne var bunda? - yokitakimasta

  bu haberin neresi yeni? türkiye'nin hangi köşesinde bu sorunun birebir olarak on yıllardır yaşanmıyor? sanki muhteşem bir şehircilik yaşanırken birden bire mardin'de yaşananlar büyük bir olumsuzluk. Türkiye'de yürümeye kaldırım yok, bırakınız yüksekliğiyle ölçülebilsin medeniyet.

  ZAVALLI BÜROKRASİ - HARAYDIN

  Bürokrasi hayatı her yerde tıkamaya devam ediyor. Bir şehir kanun ile büyükşehir olmaz.Nüfus ve altyapısıyla büyükşehir olur. Mardini büyükşehir yapmak istiyorsanız istihdam için iş ve yerleşim uydukentleri ekleyecek tarihi şehri araç yığılmasından temizleyeceksiniz. Bazı yolları araç trafiğine kapatacak sadece yaya bisiklet atlı ve bisikletli faytonlara açacaksınız. Bazı yerleri park olarak boşaltacak altına yeraltı çarşıları ve otopark yapacaksınız. Müsait yerlere gökdelen yapacak altına üç kat otopark yapacaksınız. otopark, yaya ve bisklet yolu ve yeşil alan, ve uydukentlerle yeni nüfus ve işyeri kalabalığı oluşturup buraya tramvay koymayan şehir büyükşehir olamaz.