Büyükşehir sayısı 30 oldu

Büyükşehir sayısı 30 oldu
Büyükşehir sayısı 30 oldu
Ordu'nun büyükşehir belediyesi olmasını öngören kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Radikal.com.tr - Ordu’da, Ordu Belediyesi’nin mahalleleri merkez olmak üzere, Ordu Merkez ilçe sınırları içerisindeki köyler ile belediyelerden oluşan Altınordu ilçesi ve aynı adla belediye kurulacak. Ordu ile birlikte Türkiye ’deki büyükşehir sayısı 30 çıkmış oldu.

Ordu’nun büyükşehir olmasına ilişkin teklifin görüşmeleri sırasında milletvekillerinin, PKK ’nın teslim ettiği kamu görevlilerine ilişkin sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, kaçırılan kamu görevlilerini teslim almak üzere, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından herhangi bir heyetin oluşturulmadığını, gidenlerin kendi inisiyatifleriyle hareket ettiğini vurguladı. Güler, “Bir siyasi partiye mensup üç sayın milletvekilinin, bir vakfın ve bir sivil toplum örgütünün yetkilileri bu konuda kendileri inisiyatif kullanarak bu dönüşlerindeki sürece yardımcı olmaya çalışmışlardır. Devletin böyle bir heyet teşkili söz konusu değildir. Yurda girişleri bir teslim şeklinde değil, yurda giriş yapma işlemleri şeklinde gerçekleşmiştir” dedi.

Güler, bundan sonra terör eylemlerinin sonlandırılması, silahların bırakılması, silahlı mücadeleden vazgeçilmesi konusunda sağlanacak katkıların, çözüm sürecinde daha etkili olacağını sözlerine ekledi.