Büyükşehir'den Kadıköylülerin itirazına ret

Büyükşehir'den Kadıköylülerin itirazına ret
Büyükşehir'den Kadıköylülerin itirazına ret
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İskele Meydanı ve Haydarpaşa Projesi'ne itiraz eden Kadıköylüleri geri çevirdi. Büyükşehir'in daha önce de gündeme gelen ve tepki gören imar planında, Haydarpaşa Garı'nın alanı 'konaklama alanı' olarak belirlenmişti.

İSTANBUL - Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Meydanı ve Haydarpaşa Gar Projesi’ne itiraz dilekçesi veren Kadıköylüleri geri çevirdi.

Kadıköy’deki Atatürk Anıtı’nın bulunduğu yerin Fuar ve Panayır alanı olarak belirlenmesi, Haydarpaşa Garı’nın otel, çevresinin ise yapılaşmaya açılmasını da içeren Haydarpaşa Garı ve Kadıköy Meydanı Planı’na itirazları görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, aralarında Kadıköy Belediyesi’nin de dilekçesinin bulunduğu 5379 itiraz dilekçesine ret kararı verdi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.


HAYDARPAŞA OTEL OLACAK İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı bir süre önce gündeme gelmiş, ancak birçok kesimin tepkisine neden olmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Planda, milli bayramlarda çelenk koyma törenlerinin yapıldığı Kadıköy Atatürk Anıtına ve meydana yer verilmemiş, aynı bölgeye fuar ve panayır alanı konulmuştu. Haydarpaşa Tren Garı ise otel yapılmasına olanak sağlayan konaklama alanı ve kültürel tesis alanı olarak belirlenmişti.


‘KONU BİZİM İÇİN KAPANMADI’ 
Kamuoyuna Atatürk Anıtı’nın kaldırılmak istenmesiyle yansıyan Haydarpaşa Garı ve Kadıköy Meydanı Planı’na hem Kadıköy Belediyesi’nin hem de Kadıköylülerin itirazı olduğunu kaydeden Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Kadıköylülerin itiraz dilekçeleriyle plana itiraz ettiğini söyledi. Konunun hem basında hem de kamuoyunda çok tepki gördüğünü, 5 bin 379 vatandaşın dilekçe ile itirazını somut hale de getirdiğini vurgulayan Öztürk, itirazların dikkate alınmadığını belirtti. Başkan Öztürk şunları söyledi:

"Planın adı, Haydarpaşa Garı ile Kadıköy Meydanı ve Çevresi Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ancak, bu planda korunan bir şey yok. Anıtlar Kurulu, Haydarpaşa Garı’nın tarihi işlevinin sürmesi görüşünü kararlaştırdı. Buna rağmen, Haydarpaşa Garı çevresinde büyük bir yapılaşma yoğunluğu getiriliyor. Haydarpaşa Garı için ’kültürel tesis, konaklama alanı, alt katlar gar, üst katlar konaklama tesisi’ ifadesi kullanılıyor. Yani oraya nostaljik bir tren gelecek, üstü yine otel yapacaklar. Oysa hemen garın arkasına yine tamamı olmak üzere turizm ve konaklama alanı konulmuş. Bunlar varken niye Gar bir daha konaklama tesisi yapılıyor?"

ANITIN YERİNE PANAYIR ALANI 
Başkan Öztürk, şöyle konuştu: “Atatürk anıtının yerine fuar ve panayır alanı düşünüldüğünü belirterek, “Planda, Atatürk Anıtı’nın bulunduğu meydan 4 bin 729 metrekarelik bir alan olarak ayrılıp, fuar, panayır ve festival alanı olarak planlanmış. Fuar alanı için Atatürk Anıtı’nın bulunduğu yer dışında başka yer bulunamamış. Oysa Meydana yakın İSKİ ve İspark’ın geniş alanları var. Fuar için bu bölümler uygun. Biz Kadıköy’e yakışır bir meydan istiyoruz diyerek Kadıköylülerle birlikte plana itiraz ettik. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 15 Şubat tarihli oturumunda itirazları görüşen İmar Komisyonunun raporunu oylamaya sunarak, itirazların tamamını red etti. Kadıköylülerin hiçbir görüşünü ve itirazını dikkate almadılar. Ancak biz bunu kabul edemeyiz. Konuyu yargıya taşıyoruz. Bölge İdare Mahkemesi’ne planın iptali için dava açacağız. Bu plan bizim ve Kadıköylülerin görüşü almadan yapıldı. İtirazlarımız var ve yasal yollardan hakkımızı arayacağız” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/112203911220398

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  @haraydın - gerekyoktu

  Metro bağlantısı ve hızlı tren istasyonu aynı yere yapılmak zorunda değil. Önceki dandik istasyonlardan birine yapılır, isteyen haydarpaşa'ya devam edip vapuruna biner, istediği yere gider. isteyen metroya atlar, bostancı ataköy nereye isterse gider. Zaten sıradan metrolar denize sıfır konuma kolay kolay getirilemiyor, daha büyük maaliyetli çözümler gerektiriyor.

  DURDEN - HARAYDIN

  Sivri zekalı arkadaşlar tarihi gar binası olmaz denmiş gibi tepiniyorlar elbette olur. Ama huızlı trenle entegre metro istasyonunu yeniden yapmak daha mantıklıdır. Sizin dediğiniz ülkelerde metronun da 100 yıllık tarihi var, oysa bu ülkede daha hiç bir büyükşehirde tam yerleşmiş metro yok. Tarihi binaya sonradan metro istasyonu yapamazsınız. Metro ve hızlı tren entegre olmazsa şehir ulaşımı olmaz.Kaldı ki turizm ve konaklama da büyüleyici binalar ve ortamlar her zaman treni karşılayan binadan daha önemlidir bir turizm kenti için.

  HARAYDIN dene arkadasa - durden

  Arkadasim biraz gozlerini acinda dunyaya baksin ve ornekleini gorsun ama genede ben beliteyim;http://www.aktifhaber.com/foto-galeri/en-guzel-tren-istasyonlari-405-p3.htm bunlarin hepsi tarihi ama yetmezse arastirabilir; gare du nord, gare de Lyon.........

  akp iş başında - gerekyoktu

  doğa,çevre,dil,kültür,tarih dolayısıyla vatandaş düşmanı akp ara vermeden faaliyetlerini sürdürüyor. Yıkamadılar garı, bari peşkeş çekelim, rant kapısı yapalım dediler. Şaibeli yangını da unutmamak gerekir. Zamanında gar olarak tasarlanıp yapılmış bina gar olarak kullanılmalı, Avrupa'daki sayısız kuzeni gibi.. Açıkçası benim istanbulda en çok beğendiğim ilk 3 bina arasına girer Haydarpaşa. Akp zihniyeti gelir, geçer napalım. Ancak beni en çok geri döndürülmeyecek işleri endişelendiriyor, ki az değil.

  TARİH DÜŞMANLIĞI - HARAYDIN

  İki türlü tarih düşmanı ve katili vardır. Biri yıkılsın yansın der, restore ettirmez yerine beton mağara yada çelik kuleler yapayım der, ikincisi restore edilip kente daha faydalı bir fonksiyon icra etmesi yerine daha çok yıpranması pahasına eski işine devam etsin der. Bir kente puan kazandıran bir numaralı iş turizmdir, en önemli tesis te konaklama tesisidir. Oysa ulaşım artık hızlı tren ve metrolarla sağlanmakta olduğundan bunların entegre tesisleri tarihi binalara yapılamaz. Burada tepinme gerekçesi ne o anlaşılamadı. İstanbullu tepki koyacaksa yanıp yakılsın yıkılsın yerine başka şey yapılsın denen binalara tavır koymalı. Tarihi binalar restore edilerek ssoyaltesis ve konaklama tesisleri olmalı ki kimse yerine kule ve konut için göz dikmesin, yıkılan yakılan birebir yeniden yapılsın.Buraların sahibi mağdur olmasın diye başka yerden konut ve işyeri arsası ile değiştirilmeli tarihi yapılar sosyal kültürel ve turizm hizmetine sunulmalıdır.

  @brandywine06 - edddykedddy

  Azizim, bu söyledikleriniz bu güruhun resmen ağzını sulandırmıştır. Haram, zıkkım, beddua lokum gibidir lokum.

  fasit sermaye ülkede satin almadik yer birakmayacak - telat cengiz

  Haydar pasa gari, tarihsel bir dokudur, ve korunma altina alinmasi gerekir, ancak müze veya sanat alani disinda kullanima acilmamalidir. anlasilan birileri oraya göz dikmis, kendi parlementerleri vastasiyla ele gecirmeye calisyorlar. denizin kiyisindaki bu yere kim bilir kac parlementere kac milyon dolar rüsvet verecekler. biraksinlar, eczacibasinin modern sanatlarina karsi halkin cagdas sanat müzesi yapalim.