Buyurun fokurdatalım

Vaktin nakit olduğuna inanan Batı'nın aksine, acele işe şeytan karıştığını
düşünen Doğu'nun 400 yıllık keyfi nargile, kolay kolay tarihe gömülmeyeceğini kanıtladı.

İSTANBUL - Vaktin nakit olduğuna inanan Batı'nın aksine, acele işe şeytan karıştığını
düşünen Doğu'nun 400 yıllık keyfi nargile, kolay kolay tarihe gömülmeyeceğini kanıtladı. Son iki yıldır Beyazıt ve Tophane semtlerindeki kahvelerde gençlerin bu tarihi keyfi keşfetmesiyle popülaritesi artan nargile, beş yıldızlı otellere girdi.
Hyatt Regency Otel de, sahibinin dizinin dibinde fokurdayan bu eski dostu, konuklarıy-
la kaynaştırmaya hazırlanıyor. Hyatt Regency Oteli Genel Müdür Yardımcısı Stephen Ansell, "Nargile şu anda Londra ve Paris'te gençler arasında oldukça popüler" diyor. Ansell, New York'ta da üç dört nargile kahvesi açıldığını söylüyor.
Otelin Genel Müdürü Jacques L. Morand da nargile tiryakisi! Morand'a göre nargile insana düşünme, kendi içinde yolculuk yapma fırsatı veriyor.
Otelin terasında İran tütünü tömbekinin yanı sıra elma, çilek, karışık meyve ve Bahreyn'den getirilen gül ve üzüm aromalı nargileler sunuluyor.
Üstat ise Tophane'den transfer, Mehmet Usta. Gündüzleri Tophane'de, akşamları Hyatt Regency'de nargile hazırlıyor.
Tophane, İstanbul'da nargile keyfinin kalbinin attığı yer. Ünlü Amerikan pazarında toplam 15 nargileci bulunuyor. Altı giyim mağazası da halen inşaat halinde, nargile salonuna çevriliyor. 50 yıllık Nargi-le Kahvesi Erzurumlular Çay Evi'nin ustası Mehmet Bacak "Gerçek nargile tütünü tömbeki biraz ağır. Ancak tiryakileri içebiliyor. Meyva aromalıları ise sigara içmeyenler bile rahatlıkla içebiliyor. Ama nargilenin bu kadar ilgi görmesindeki en önemli sebep yeniden muhabbeti hatırlatması. Çünkü nargile vakit ister, en az iki üç saatinizi alır. Dinginleştirir, sohbetin tadına varırsınız" diyor.
Gençlerin benimsediği bir keyfin, Beyoğlu'na uğramaması mümkün mü?İstanbul Sanat Merkezi, Manastre Cafe'nin terasında da nargile içilebiliyor.
Yaklaşık iki üç saatlik nargile keyfi Tophane'de 2.5, Hyatt Regency Oteli'nde 7.5 milyon lira. Sultanahmet'teki Armada Oteli de bu ay nargile servisi başlatıyor. Bu keyfin bedeli ise 8 milyon lira olarak belirlendi.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  New York

  ,

  İran

  ,

  İstanbul

  ,

  Beyoğlu