Buz gibi suda haç çıkarma töreni yapıldı

Hz. İsa'nın vaftiz edilişi, İstanbul'da denize haç atma törenleriyle kutlandı. Fener'deki törene yurtdışından da çok sayıda kişi katıldı.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

Hıristiyan inancına göre Hz. İsa’nın doğumu ve vaftiz edilişinin yıldönümü nedeniyle Haliç’te ve Yeniköy’de denizden haç çıkarma törenleri yapıldı. Denize attılan haçları çıkarmak için Rum gençleri buz gibi havada kıyasıya yarıştı. Fener Rum Patrikhanesi bahçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde yapılan ilk ayine Türkiye ’den ve yurtdışından çok sayıda kişi katıldı. Ayinin ardından Bartholomeos, kilise görevlileri ve katılımcılar dualar eşliğinde yürüyerek Fener İskelesi’ne geldi. Hz. İsa’nın Ürdün Nehri’nde vaftiz edilişinin anısına, Bartholomeos elindeki tahta haçı denize attı. Yeniköy Panayia (Meryem Ana) Rum Kilisesi’nde yapılan törene ise Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç , Rum cemaatinin önde gelenlerinden Laki Vingas ve çok sayıda kişi katıldı. Kilisedeki ayinden sonra Yeniköy sahilinden atılan haçı 47 yaşındaki işadamı Angelos Korkalem aldı. Korkalem, “Çok mutluyum, soğuğu hissetmiyorum” dedi.
Laki Vingas da buradan “Yeniyıl pidesi kesmek için kiliseye tekrar döneceğiz. Daha sonra tüm kilise cemaatiyle birlikte yemek yiyeceğiz” diye konuştu.