Buzlanmaya yeni önlem

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yörükoğulları başkanlığındaki araştırma grubu, buzlanmaya karşı tuzlama yerine doğal zeolitlerin (mineral) kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi.

ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi (AÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Yörükoğulları başkanlığındaki araştırma grubu, buzlanmaya karşı tuzlama yerine doğal zeolitlerin (mineral) kullanıldığı yeni bir yöntem geliştirdi. Yörükoğulları, "Bu yöntemle hem karayollarında buzlanmanın önüne geçilecek, hem de ekili alanlara ve araçlara verilen zarar en aza indirilecek" dedi.
Yörükoğulları, 'Yerli doğal zeolitlerin karayollarında buz-kar çözücü olarak kullanılması' başlığıyla çalışmalarına başladıkları proje kapsamında, kış aylarında karayollarında sık görülen buzlanmanın önlenmesinde doğal zeolitlerin kullanılmasının mümkün olduğunu tespit ettiklerini belirtti. Prof. Yörükoğulları, bu yöntemle tuzun, asfalta ve araçlara verdiği zararın da ortadan kalkacağını kaydetti.
90 bin ton tuz kullanılıyor
Projede kullanılan doğal zeolitin ülkede geniş yatakları bulunması dolayısıyla ekonomik olduğunu ifade eden Yörükoğulları, şu bilgileri verdi:
"Geniş yatakları olan zeolitler Balıkesir'in Bidagiç ve Manisa'nın Gördes ilçelerinde bulunuyor. Beyazımsı bir renge sahip zeolit, içinde değişebilir katyonlar bulunan sulu alimünasilikat bir mineral olarak tanımlanıyor. Türkiye'de doğal zeolit rezervi yaklaşık 50 milyar ton civarında.
Projeyle tuzun çevreye verdiği zararın azaltılmasının yanı sıra karayollarının bakımı için harcanan para ve işgücünden de tasarruf hedefleniyor."
Türkiye'de buzlanma mücadelesinde kullanılan tuz miktarının yılda 90 bin ton olduğunu belirten Yörükoğulları, 2002'de sadece İstanbul'da buzlanmayla mücadele çalışmalarında kullanılan tuzun asfalta verdiği zararın 50 trilyon liraya ulaştığını söyledi.
Yörükoğulları, projeyi gerçekleştiren ekipte, fizik ve inşaat mühendisliği bölümünden öğretim üyeleriyle Karayolları Genel Müdürlüğü'nden bir mühendisin yer aldığını kaydetti.