Çabamız çözümün başarılı olmasıdır

Çabamız çözümün başarılı olmasıdır
Çabamız çözümün başarılı olmasıdır
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sürecin hayal kırıklığı yaşanmadan sonuçlanmasını kendilerini de istediğini, bunun için bazı adımların şart olduğunu söyledi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Son günlerde, çözüm süreci konusunda sessiz kalmakla eleştirilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , dün sessizliğini bozdu ve CHP’nin amacının, sorunun çözümüne ilişkin bir sürecin, hayal kırıklığı yaşanmadan başarıyla sonuçlanması olduğunu söyledi. Çözümün demokratikleşmekten geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bugün gerekli yasaları saydım tek tek. O yasaları getirin, Türkiye bir rahatlasın” dedi. Kılıçdaroğlu, süreç içinde son dönemde yakalanan çatışmasızlık ortamının da ‘kazanç’ olduğunu söyledi. 

Başbakan’ın dayandığı hukuk ne? 

Kılıçdaroğlu, dünkü TBMM Grup toplantısından sonra bir grup gazeteci ile sohbet etti. PKK’nın Türkiye’den çekilmesi konusundaki soruları, “Başbakan’a sorun” diye geçiştiren CHP lideri, gerekçesini şöyle anlattı: “Başbakan, görüşmenin tarafı olarak, geri çekilmeyi yürütmenin güvencesinde sağlayacağını ifade etti. Bir Başbakan’ın bu görüşe varmasının temel hukuki normu nedir ben bilmiyorum. Hukuk devletinde bu nasıl olacak onu da bilmiyorum. Bilen varsa açıklasın.”
Kılıçdaroğlu, kendilerinin bilgilendirilmemesinden yakınırken, Adalet Bakanı’nın bile sadece talimatları yerine getirdiğini, ne olup bittiğini bilmediğini iddia etti. 

PKK ile devlet görüşmez 

Kılıçdaroğlu, “PKK ile görüşmeden PKK’ya silah bıraktırılamaz” yorumu anımsatılınca, kendilerinin PKK ile görüşmeye karşı olmadıklarını vurguladı ve “Hakikatleri Araştırma Komisyonu gider herkesle görüşür. Öcalan’la, Kandil’le Avrupa’yla. Biz orada devletin tüzel kişiliğinin terör örgütü ile muhatap olmaması gerektiğini söylüyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, PKK’lıların çekilmesi sürecinde aktif olacak Âkil Adamlar Komisyonu ile ilgili tavırları sorulunca “İçeriğine bakmak lazım. Bizim teklifimiz Parlamento’da Uzlaşma Komisyonu’na bağlı çalışacak bir komisyondu. Hükümetin emrinde olan bir âkil adam olmaz zaten” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu’na BDP ’nin de TBMM ayağı olan bir komisyon istediğini anımsattığımızda, “Biz baştan beri sorunun çözüm yeri olarak Parlamento’yu gösterdik zaten. Her partiden eşit sayıda milletvekili katılsın dedik” ifadesini kullandı. 

Türkiye bir rahatlasın 

Sorunun çözümünün tam demokratikleşmeden geçtiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, grup toplantısında saydığı yasal düzenleme önerilerini anımsatarak, “Getirin o yasaları, Türkiye bir rahatlasın. Bunların hiçbiri olmadan çözmeye çalışıyorsunuz. Ağırıma giden şu: Biz söylüyoruz olmuyor, gazeteci yazıyor olmuyor ama elinde silah tutan söylüyor ‘başüstüne’ deniyor. Bu böyle olmaz” dedi. 

Hayal kırıklığı olmasın 

Demokrasinin sadece bölgenin değil, bütün Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “CHP bu sürecin neresinde?” sorusuna şu karşılığı verdi:
“CHP demokrasi ve özgürlük tarafında. Dedik ki ‘Düşüncelerimiz var, raporlarımız var’. Dediler ki ‘siz görüşünüzü beyan etmeyin, bir partinin görüşü ile sorun çözülmüyor’. O zaman ‘Hep beraber çözelim’ dedik. Onu da kabul etmediler. Biz hiçbir zaman ‘çözülmesin’ demedik. Türkiye’nin en temel sorunudur. Bir an önce çözülmesi lazım. Batıda, kronik, arka planı karmaşık, derinliği olan sorunlar, toplumsal uzlaşma ile çözülür. Siyaset kurumu, artı sivil toplum, beraber bir araya gelip sorun çözüyorlar. Oluşacak hayal kırıklığının topluma maliyeti çok ağır olur. Biz bu konuda da Erdoğan’ın dikkatini çekiyoruz. 2004’te AB örneği var. 1. sayfalar övgüden geçilmiyor. Geldiğimiz noktada müthiş bir hayal kırıklığı var. Benzer bir hayal kırıklığı AB sürecinde yaşanandan çok daha derin olacaktır. Çünkü çıta çok daha yüksektedir.” Kılıçdaroğlu, “Çözüm süreci konusundaki nihai çabanız nedir?” sorusu üzerine de “Hayal kırıklığı yaşanmadan sonuçlansın, başarıyla sonuçlansın. Kim istemez başarıyla sonuçlanmasını” yorumunu yaptı. 

Çatışmasızlık kazançtır 

MİT’ten herhangi bir bilgilendirme talep etmediklerini, MİT’ten de bilgi verme isteği gelmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu yönde bir talep gelirse yetkili kurullarda görüşüp karar vereceklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Çatışma ortamı olmaması bir kazanç değil midir” sorusuna da “Elbetteki çatışmaların olmaması her zaman bir kazançtır. Kalıcı olması arzusunu herkes paylaşıyor” dedi.

KILIÇDAROLU'NUN AK PARTI'YE YASA ÖNERİLERİ

1- Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılsın.
2- 2006’dan itibaren davalardaki kararlar tekrar ele alınsın.
3- Tutuklu vekiller parlamentoda görev yapsın.
4- Uzun tutukluluk süreleri yasal statüye kavuşsun.
5- Terör suçu yeniden tanımlansın.
6- Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasası değiştirilsin.
7- Tutuklu üniversite öğrencileri sorunu çözülsün.
8- Siyasal Partiler Yasası değiştirilsin.
9- Diyarbakır Cezaevi müze olsun.
10- Uludere olayı aydınlatılsın.
11- Seçim barajı kalksın ya da % 5’e insin.
12- Herkesin inancına saygı.
13- Gizli tanık ve dinleme son bulsun.
14- Nevruz resmi olsun.
15- Medya için özgürlük yasası çıksın.