Çabamız çözümün başarılı olmasıdır

Çabamız çözümün başarılı olmasıdır
Çabamız çözümün başarılı olmasıdır
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, sürecin hayal kırıklığı yaşanmadan sonuçlanmasını kendilerini de istediğini, bunun için bazı adımların şart olduğunu söyledi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Son günlerde, çözüm süreci konusunda sessiz kalmakla eleştirilen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , dün sessizliğini bozdu ve CHP’nin amacının, sorunun çözümüne ilişkin bir sürecin, hayal kırıklığı yaşanmadan başarıyla sonuçlanması olduğunu söyledi. Çözümün demokratikleşmekten geçtiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Bugün gerekli yasaları saydım tek tek. O yasaları getirin, Türkiye bir rahatlasın” dedi. Kılıçdaroğlu, süreç içinde son dönemde yakalanan çatışmasızlık ortamının da ‘kazanç’ olduğunu söyledi. 

Başbakan’ın dayandığı hukuk ne? 

Kılıçdaroğlu, dünkü TBMM Grup toplantısından sonra bir grup gazeteci ile sohbet etti. PKK’nın Türkiye’den çekilmesi konusundaki soruları, “Başbakan’a sorun” diye geçiştiren CHP lideri, gerekçesini şöyle anlattı: “Başbakan, görüşmenin tarafı olarak, geri çekilmeyi yürütmenin güvencesinde sağlayacağını ifade etti. Bir Başbakan’ın bu görüşe varmasının temel hukuki normu nedir ben bilmiyorum. Hukuk devletinde bu nasıl olacak onu da bilmiyorum. Bilen varsa açıklasın.”
Kılıçdaroğlu, kendilerinin bilgilendirilmemesinden yakınırken, Adalet Bakanı’nın bile sadece talimatları yerine getirdiğini, ne olup bittiğini bilmediğini iddia etti. 

PKK ile devlet görüşmez 

Kılıçdaroğlu, “PKK ile görüşmeden PKK’ya silah bıraktırılamaz” yorumu anımsatılınca, kendilerinin PKK ile görüşmeye karşı olmadıklarını vurguladı ve “Hakikatleri Araştırma Komisyonu gider herkesle görüşür. Öcalan’la, Kandil’le Avrupa’yla. Biz orada devletin tüzel kişiliğinin terör örgütü ile muhatap olmaması gerektiğini söylüyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, PKK’lıların çekilmesi sürecinde aktif olacak Âkil Adamlar Komisyonu ile ilgili tavırları sorulunca “İçeriğine bakmak lazım. Bizim teklifimiz Parlamento’da Uzlaşma Komisyonu’na bağlı çalışacak bir komisyondu. Hükümetin emrinde olan bir âkil adam olmaz zaten” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu’na BDP ’nin de TBMM ayağı olan bir komisyon istediğini anımsattığımızda, “Biz baştan beri sorunun çözüm yeri olarak Parlamento’yu gösterdik zaten. Her partiden eşit sayıda milletvekili katılsın dedik” ifadesini kullandı. 

Türkiye bir rahatlasın 

Sorunun çözümünün tam demokratikleşmeden geçtiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, grup toplantısında saydığı yasal düzenleme önerilerini anımsatarak, “Getirin o yasaları, Türkiye bir rahatlasın. Bunların hiçbiri olmadan çözmeye çalışıyorsunuz. Ağırıma giden şu: Biz söylüyoruz olmuyor, gazeteci yazıyor olmuyor ama elinde silah tutan söylüyor ‘başüstüne’ deniyor. Bu böyle olmaz” dedi. 

Hayal kırıklığı olmasın 

Demokrasinin sadece bölgenin değil, bütün Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “CHP bu sürecin neresinde?” sorusuna şu karşılığı verdi:
“CHP demokrasi ve özgürlük tarafında. Dedik ki ‘Düşüncelerimiz var, raporlarımız var’. Dediler ki ‘siz görüşünüzü beyan etmeyin, bir partinin görüşü ile sorun çözülmüyor’. O zaman ‘Hep beraber çözelim’ dedik. Onu da kabul etmediler. Biz hiçbir zaman ‘çözülmesin’ demedik. Türkiye’nin en temel sorunudur. Bir an önce çözülmesi lazım. Batıda, kronik, arka planı karmaşık, derinliği olan sorunlar, toplumsal uzlaşma ile çözülür. Siyaset kurumu, artı sivil toplum, beraber bir araya gelip sorun çözüyorlar. Oluşacak hayal kırıklığının topluma maliyeti çok ağır olur. Biz bu konuda da Erdoğan’ın dikkatini çekiyoruz. 2004’te AB örneği var. 1. sayfalar övgüden geçilmiyor. Geldiğimiz noktada müthiş bir hayal kırıklığı var. Benzer bir hayal kırıklığı AB sürecinde yaşanandan çok daha derin olacaktır. Çünkü çıta çok daha yüksektedir.” Kılıçdaroğlu, “Çözüm süreci konusundaki nihai çabanız nedir?” sorusu üzerine de “Hayal kırıklığı yaşanmadan sonuçlansın, başarıyla sonuçlansın. Kim istemez başarıyla sonuçlanmasını” yorumunu yaptı. 

Çatışmasızlık kazançtır 

MİT’ten herhangi bir bilgilendirme talep etmediklerini, MİT’ten de bilgi verme isteği gelmediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, bu yönde bir talep gelirse yetkili kurullarda görüşüp karar vereceklerini anlattı. Kılıçdaroğlu, “Çatışma ortamı olmaması bir kazanç değil midir” sorusuna da “Elbetteki çatışmaların olmaması her zaman bir kazançtır. Kalıcı olması arzusunu herkes paylaşıyor” dedi.

KILIÇDAROLU'NUN AK PARTI'YE YASA ÖNERİLERİ

1- Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılsın.
2- 2006’dan itibaren davalardaki kararlar tekrar ele alınsın.
3- Tutuklu vekiller parlamentoda görev yapsın.
4- Uzun tutukluluk süreleri yasal statüye kavuşsun.
5- Terör suçu yeniden tanımlansın.
6- Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasası değiştirilsin.
7- Tutuklu üniversite öğrencileri sorunu çözülsün.
8- Siyasal Partiler Yasası değiştirilsin.
9- Diyarbakır Cezaevi müze olsun.
10- Uludere olayı aydınlatılsın.
11- Seçim barajı kalksın ya da % 5’e insin.
12- Herkesin inancına saygı.
13- Gizli tanık ve dinleme son bulsun.
14- Nevruz resmi olsun.
15- Medya için özgürlük yasası çıksın.


  http://www.radikal.com.tr/112682011268207

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bunu Herkes Söylüyor - karacadaglı

  Önemli olan kenarda durup boş öneriler sunmak değil tutarlı olup önerilerini gerçekleştirmektir.

  ... - pierre woodman

  Ya arkadaş kafayı peynir ekmekle yemek böyle bir şey. Şimdi bir AKP var. Dışarıda Suriye konjonktörü, içeri de ise başkanlık sistemi getirme derdinden dolayı yine 2009'da olduğu gibi (o zaman da seçimlerdi konjonktör) Kürtlere yine bir göz kırptı. Kim bu AKP? İki sene önce Kürt sorununu ikinci eşi Kürt alarak çözebiliriz diyen, Kürtlere putperest diyen, boy değil soy önemli diyen, Ermeni ve Rum etnik kimkliklerinin adını affedersiniz kelimesiyle ağza alan, her gün kanallarında Tek Türkiye ve Şefkat Tepe diye ırkçılığın, nefret söyleminin dibine vuran diziler yayınlatan, türban olsun, cumhurbaşkanlığı olsun, kaz çevrilip yanması gerektiğinde hemen MHP'ye koşan, tek dil tek bayrağa tek dini de ekleyen bir parti. Şimdi bu AKP Kürt sorunu çözüyor, ama yukarıda 16 madde ile derdini anlatan, genel başkanı bu ülkenin en öteki kimliği Kürt, Alevi ve Dersimli olan CHP ırkçı oluyor, he mi? Ne diyim daha size. Bilmiyorum ki. Yiyin AKP kazığını oturun. 2009'daki gibi.

  Tuhaf bir akıl! - karçiçekleri

  Bu ülkenin siyasi tarihinde çok tuhaf ve akıl almaz bir tutum var: Muhalefet öneri getirir, hükümet kabul etmez, hükümet getirir, muhalefet kabul etmez, ülkenin yararına olsa bile. Benim dediğim olur, seninki değil. Böyle vatanseverlik olmaz. CHP'nin sıraladığı şu öneriler gerçekten ülke bütünlüğü için çok yararlı. Yoksa öylemi görünmek istiyor kamuoyu karşısında. Fakat Türk çülük maddesine gelince ulusçuk damarı kabarıyor. Parti içindekilerin de günahları çok.

  KELİN İLACI OLSA - pispor

  sayın Kılıçdaroğlu sanki iktidarda ve bir hükümet sözcüsü gibi önerilerde bulunuyor.niçin sayın başbakan sayın kılıçdaroğlunu yanına "AKİL" kişi olarak yada devlet sözcüsü olarak görev vermiyor.

  FLU ''CHP'' - realist

  Bir yandan türk milliyetçiliği yap diğer yandan çözümün olmasını iste. Tarihi bulanık chp nin başında da ancak aklı bulanık bir başkan olur zaten. Kendi kökenini inkar eden bir kişiliksin daha fazlasıda beklenmezdi zaten senden.

  Master çalışması - yazarın sonu

  Sn. Kılıçdaroğlu çevresindeki eleştirileri kabullenmiş olmalı ki beklentilere uygun bir siyaset yapma biçimini kabul etmiş. Gerçi biraz eksik olmuş. İlerde, "madde madde istediklerini açık seçik anlat bu hususta boş olmadığını cümle alem görsün" diyenler daha sonra o maddeleri içeriklendirmediği için kendisine bir ayar verebilirler. Çok daha sonrasında ise "nasıl yapılacağı hakkında alternatif çözüm önerisini de yanında ver ki biz siz zahmet etmeyin diye gereğini yaptık imajını yaratabilin" derler. Ama aradan zaman geçer, bir sürü laf yenir iktidardan, mecrası bozulur meselelerin anlatılanlar tarih olur... "Deneme Yanılma yolu ile bilgisayar kullanmak öğrenilebilir!"

  minnetdarız ? - DevriM19171917

  bu 15 önerinin altına imza mı atarım yalaka akp tayfasın işine gelmez bu talepler