Çadır kentteki yangının nedeni nargile

Çadır kentteki yangının nedeni nargile
Çadır kentteki yangının nedeni nargile
AFAD, Ceylanpınar'daki çadır kentte çıkan yangının içeride nargile içilmesinden kaynaklandığını açıkladı.

ANKARA - Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Kanada Vatandaşlık, Göçmenlik ve Çok Kültürlülük Bakanı Jason Kenney ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Kenney, yaptığı konuşmada, Türkiye 'deki kampları incelemek ve ne tür yardım yapabileceklerini öğrenmek amacıyla geldiklerini belirterek, Kızılay aracılığıyla 1,5 milyon dolar yardımda bulunacaklarını bildirdi.

Gelişmiş bir ülke olan Türkiye'de kalkınma planı uygulamayacaklarını ifade eden Kenney, “AFAD'la proje geliştirip yardım etmek istiyoruz. İslahiye'deki çadır kentte Türkiye'nin yaptığı misafirperverlik çok etkileyici ve bir mucize yaratılmış. Döndüğümde Başbakan'a anlatacağım ve Türkiye'deki Suriyelilere yardım etmek için bir yöntem geliştireceğiz” diye konuştu.

AFAD Başkanı Oktay da Kenney'e kamplarda fiziksel kapasiteyi artırabilmek için yardımda bulunabileceklerini söyledi. Oktay, “Ambulans alabilirsiniz, hastane yapabilirsiniz. Sıfır noktasındaki kamplara yardım götürebilirsiniz. Kampların 1-2 aylık gideri için sponsorluk yapabilirsiniz” dedi.

Kabulün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Oktay, Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde Suriyelilerin barındığı çadır kentte çıkan yangına ilişkin, şunları söyledi:

“Yangınlar ne yazık ki aldığımız bütün tedbirlere rağmen bizim kurduğumuz sistemin dışında çıkan bir durumdur. Isıtıcılarımız da özel radyatörlü hiçbir yangın olmaması için. Buna rağmen kamplarda kalan misafirlerimizin ya dikkatsizliğinden ya da kendilerinin özellikle farklı bir şeyler yapmak istemelerinden kaynaklanmakta. Bugünkü yangın içeride nargile içilmesinden kaynaklanmış. Kamp yönetimininde bundan haberi yok. Anında müdahalede bulunuldu ama ne yazık ki kayıplarımız oldu.”

“Başbakan'ın İslahiye kampına yapacağı ziyaret için özel bir hazırlık yapıldı mı?” sorusu üzerine Oktay, her an hazır olduklarını, hizmetlerin sadece gıda, giyecek ve barınma boyutunda olmadığını belirterek, eğitim ve sağlık boyutuyla her türlü hizmeti verdiklerini, özel bir hazırlığın söz konusu olmadığını söyledi.

Oktay, kamplardaki sığınmacı sayılarına ilişkin soru üzerine de “Şu anda 155 bine yaklaştı, bunun dışında da 100 bin kadar da kampların dışında var. Toplamda Türkiye, 250 bin Suriyeli misafirimizi konuk ediyor” ifadesini kullandı. (aa)