Çadıra validen yardım eli

Muğla'da iki yıldır çadırda yaşayan Mehmet ve Raziye Yurtsever ile üç çocuğuna valilik yardım eli uzattı. Çocuklar mutlaka okuyacak, aileye uygun bir kiralık konut verilecek.

MUĞLA - Muğla ile Aydın arasındaki dağlık Eğirgediği mevkiinde iki yıldır çadırda yaşayan beş kişilik aileye devlet yardım eli uzattı. Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, çobanlık yapan babalarının ayda 100 YTL maaşla okutmaya çalıştığı çocukların eğitimine destek verileceğini, aileye de konut kiralanacağını söyledi.
Elektriği ve suyu olmayan kıl çadırda, eşi Raziye, çocukları 9 yaşındaki ikizler Ahmet ile Meltem ve 12 yaşındaki Raziye'yle mücadele eden 40 yaşındaki Mehmet Yurtsever'in mücadelesi yankı buldu. Basında çıkan haberler üzerine harekete geçen Muğla Valisi Hüseyin Aksoy, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan da yardım alan çoban Mehmet Yurtsever'i makamında kabul etti. Görüşmeden sonra açıklama yapan Aksoy, ilk aşamada ilköğretim öğrencisi çocukların yatılı bir okulda eğitim görmesini kararlaştırdıklarını belirterek "Anneyle baba çocuklarından ayrılmak istemediklerini söyledi. Biz de aile fertlerinin birlikte yaşayacağı bir konut kiralama kararı aldık" diye konuştu.
'Çocuklarımın geleceği kurtuldu'
Daha önce gaz ve lüks lambası ışığında ders çalışan çocukları için, "Cahilliğin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Ne yapıp edip onları okutcağım" diyen baba Mehmet Yurtsever, Vali Aksoy'un açıklamaları sırasında duygulandı. Yurtsever "Allah devletimize zeval vermesin. Çocuklarımın geleceği kurtuldu" diye konuştu. Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Aksan, kiralık bir ev bulmak üzere Yurtsever ile birlikte valilikten ayrıldı.