Çadırda beş kişi

Dağlarda hayat
Mehmet Yurtsever, eşi ve üç çocuğu iki yıldır Muğla'nın dağlık kesiminde çadırda yaşıyor. Mehmet bey çobanlıktan ayda sadece 100 YTL kazanıyor, ama yılmıyor: "Ben ve eşim imkânsızlıktan okuyamadık. Cahilliği bilirim. Çocukları okutma sözü verdik. Sağlığım elverdikçe mücadelem sürecek."
Bir yorgan olsa...
Çocukların okul masrafı ayda 250 YTL'yi aşıyor. Bölgedeki polisler ve hayırsever yurttaşlar aileye destek çıkıyor. Muğla Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da yardım ediyor. Anne Raziye Yurtsever'in en büyük dileği şu: "Bir yorganımız olsa, çocuklarım daha rahat yatabilecek."

MUĞLA - Ailesiyle birlikte elektrik ve suyu olmayan kıl çadırda yaşayan çoban Mehmet Yurtsever, ayda kazandığı 100 YTL ile üç çocuğunu okutmaya çalışıyor.
Muğla-Aydın karayolunda dağlık kesimde iki yıl önce kurduğu çadırda üç çocuğu ve eşiyle yaşayan 40 yaşındaki Mehmet Yurtsever, 'mucizesini' şöyle anlattı: "Keçi çobanlığı yaparak ayda 100 YTL kazanıyorum. Ben ve eşim imkânsızlıklar nedeniyle okuyamadık. Çocuklarımızı okutacağımıza dair söz verdik. Onca imkânsızlığa rağmen üç çocuğumu okula gönderiyorum. Çocuklarım ilköğretim okuluna devam ediyor. Üçünün okul masrafı ayda 250 YTL'yi geçiyor. Kazandığım para, çocukların okul masrafı ve ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmiyor. Bölgede görev yapan polisler ve hayırseverlerin yardımıyla yaşamımızı sürdürüyoruz. Muğla Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı da bize yardımda bulundu. Her sabah güneş doğarken keçileri otlatmak için dağlara çıkıyorum. Her şeyi çocuklarım okusun diye yapıyorum. Kazandığım paraya bu çile çekilmez ama çocuklarımı okutmak için bu işi yapmak zorundayım. Cahilliğin ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Sağlığım el verdiği sürece onları okutmaya çalışacağım."
Lamba ışığında ders
Ailesiyle elektriği ve suyu olmayan 18 metrekarelik kıl çadırda yaşayan 12 yaşındaki Nazife Yurtsever ise kardeşleriyle akşamları gaz ve lüks lambası ışığında ders çalıştığını söyledi. Babasının kendilerine bazen günlerce harçlık vermediğini ifade eden Nazife, "Okul ihtiyaçlarımızın büyük bölümü daha karşılanamadı. Bu şartlara rağmen okuyup hemşire olmak, insanların yardımına koşmak istiyorum. Soğuk gecelerde kardeşlerimle aynı yorganın altında, birbirlerine sarılarak uyumaya çalışıyoruz" dedi.
Kendisi ve ikiz kardeşi Ahmet'in ilköğretim üçüncü sınıfa gittiğini belirten dokuz yaşındaki Meltem de babalarının kendilerine zaman zaman 25 YKr harçlık verdiğini belirterek, "Bununla sıcak simit alıyoruz. Simit aldığımızda çok mutlu oluyoruz" dedi.
'Bir kat yorgan olsa'
Raziye Yurtsever ise ailesinin iki yıldır çadırda yaşam mücadelesi verdiğini belirterek, "Eşim ve ben çocuklarımızın okuması için mücadele ediyoruz. Yıllardır yardımseverlerin desteğiyle çocuklarımızın eğitime devam etmesini sağladık. Hayırseverlerden tek isteğim çocuklarımın rahat uyuyabileceği bir kat yorgan" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7610147610140

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.