Çadırda okul çocuğu arandı

Adana Milli Eğitim ekipleri, Çukurova'daki tarım işçilerinin çadırlarını gezerek çocukları okula göndertmeye çalışıyor. Bazı aileler ikna olurken, çoğunluk, 6-7 YTL gündelik için çocuklarını saklamayı seçti.

ADANA - Ekmek parası uğruna yılın 8-10 ayında Türkiye'yi dolaşan, her yıl okula geç başlayıp, erken bırakmak zorunda kalan, bazıları ise bir kere bile okula gidemeyen tarım işçilerinin çocukları eğitime kazandırılıyor.
'Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğü ile Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) ortak yürüttüğü 'Tarladan Okula Projesi' için Adana pilot bölge olarak belirlendi. Her yıl çoğunluğu Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman, Diyarbakır ve Şırnak başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden binlerce tarım işçisinin geldiği Çukurova'da, Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ekipleri çadır çadır gezerek aileleri ikna etmeye çalışıyor.
Destek sözü sevindirdi
Okul çağındaki çocuklar için çadır çadır gezen Adana İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Uçman, 'Haydi Kızlar Okula Kampanyası' il danışmanlarından rehber öğretmen Şüheda Kara ile psikolojik danışman Ayşe Türel Kırdök, aileleri ikna etmek için büyük çaba harcadı. Bazı aileler günde 5-7 YTL para kazanan çocuklarını okula göndermemekte direndi. Bazı aileler ise, kendilerinden ücret alınmayacağı gibi okula gönderdikleri her çocuk için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan destek de sağlanacağı sözünü alınca sevindi.
Adana İl Milli Eğitim Müdürvekili Atilla Gülsar, eğitime kazandırdıkları bir tek çocuğun bile kendileri için önem taşıdığını söyledi. Bölgedeki çadırlarda okul çağında yaklaşık 4 bin civarında çocuk bulunduğunu belirten Gülsar, il genelindeki 15 adet yatılı ilköğretim bölge okulu (YİBO) ile pansiyonlu ilköğretim okulunda (PİO) halen yaklaşık 500 kişilik boş öğrenci kontenjanı bulunduğunu anlattı. Gülsar, "Çadırlarda başlattığımız bu çalışma önümüzdeki aylarda da yoğunlaşarak sürecek. Bölgemizde kasım ayı sonuna kadar kalan tarım işçilerinin tamamının çadırlarına ulaşılmasını hedefliyoruz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7414007414000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.