Cafer için aşkın bedeli ağır oldu: Beş yıl hapsi isteniyor

Hamburg-Adana arasında maceralı bir aşk yaşayan 18 yaşındaki Cafer Gültekin hakkında, '17 yaşındaki Alman sevgilisini koruma altına alındığı yurttan kaçırma' suçundan dava açıldı.
Haber: NEŞET KARADAĞ / Arşivi

ADANA - Hamburg-Adana arasında maceralı bir aşk yaşayan 18 yaşındaki Cafer Gültekin hakkında, '17 yaşındaki Alman sevgilisini koruma altına alındığı yurttan kaçırma' suçundan dava açıldı.
Cafer'i beş yıl hapis tehdidiyle karşı karşıya getiren aşk geçen yıl başladı. Adana'da, 'Geleceğin projesi' adıyla açılan meslek kursunda başarı gösteren oto kaportacısı Cafer Gültekin, diğer kursiyerlerle birlikte oluşturdukları futbol takımıyla 2 Haziran 2006'da bir davet üzerine Almanya'nın Hamburg kentine gitti. Cafer, futbol maçlarından artan zamanlarda Alman okullarını gezerken 17 yaşındaki Saskia Natascha Lange'yle tanıştı, iki genç birbirlerine âşık oldu. Cafer Türkiye'ye dönünce de görüşmeleri sürdü. Hasrete dayanamayan Saskia, 30 Kasım 2006'da ailesinden habersiz Adana'ya geldi. Sevgilisi Cafer ile birlikte Antalya ve Adana'da tatil yapan Saskia, ailesinin şikâyeti üzerine Almanya'ya gönderilmek üzere, geçici olarak Adana Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Çocuk Sitesi'ne yerleştirildi.
Bir süre sitede kalan Saskia, kötü muamele gördüğü iddiasıyla sevgilisi Cafer tarafından 13 Aralık 2006'da kaçırıldı. Site görevlilerinin şikâyeti üzerine polis, Saskia'yı sevgilisinin evinden alıp 29 Mart 2007'de Almanya'ya gönderdi. İki gencin aşkları internet ve telefon aracılığıyla sürerken savcılığın Gültekin hakkındaki 'alıkoyma, kaçırma ve görevlilere hakaret' soruşturması da tamamlandı.
Savcılık, Cafer hakkında, Alman sevgilisi Saskia'yı çocuk sitesinden kaçırması ve görevlilere hakaret etmesi nedeniyle altı aydan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Cafer, olay tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için Adana 2'nci Çocuk Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanacak.
Geçen hafta buluştular
Bu arada Saskia'yla internet ve telefon aracılığıyla görüşmesini sürdüren Cafer, bir hafta önce sevgilisi ve babasının sürpriz ziyaretiyle moral buldu. Cafer, "Saskia'nın babası bu ziyarette beni tanıyıp güvendi. Ancak, annesi hâlâ evlenmemize karşı çıkıyor" dedi.