Caferiler Kerbela şehitleri için acı çekti

Caferiler Kerbela şehitleri için acı çekti
Caferiler Kerbela şehitleri için acı çekti

Hazreti Hüseyin?in şehit edilişinin 1370?inci yılında Iğdır?da düzenlenen törenlerle ana Ceferiler ?sine vurma? törenleri düzenledi. FOTOĞRAF: SERDAR ÜNSAL / AA

IĞDIR - Caferiler, Hazreti Muhammed’in torunu İmam Hüseyin ve yakınlarını, Kerbela’da şehit edilişlerinin 1370. yılında andı.
Kerbela’da İmam Hüseyin ve 72 yakınının şehit edilişini anma amacıyla Iğdır ve ilçelerinde çok sayıda vatandaşın katılımıyla tören yapıldı. Sabah saatlerinde camilerde toplanan binlerce Caferi, mersiyeler okudu ve ‘sine vurma’ töreni düzenledi. Daha sonra, deste guruplarıyla Şehir Mezarlığı’nda bir araya gelen Caferiler, Kuran-ı Kerim okudu ve ağıtlar yaktı.
Ehlibeyt Âlimler Derneği Başkanı Akil Yıldız, burada yaptığı konuşmada, binlerce insanı birarada toplayanın İmam Hüseyin’ın aşkı olduğunu söyledi. Ehlibeyt Mektebi Din Adamları Derneği Başkanı Hüseyin Yeşil de Kerbela’da Yezit ve adamları tarafından susuz bırakılarak, işkenceye tabi tutularak şehit edilen İmam Hüseyin için yas tuttuklarını ifade etti.
Yeşil, İslamiyet için şehit olan İmam Hüseyin’in kahramanlığını gelecek kuşaklara aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.
Kerbela şehitlerini anma etkinlikleri Aralık, Tuzluca, Karakoyunlu ilçeleri ile köylerde de düzenlendi.
İl Müftüsü İlyas Gümüş, törende yaptığı konuşmada, “Hazreti Hüseyin ve Hazreti Hasan ne ilk şehit ne de son şehit olacaktır. Artık bizler yaşadığımız sürece vatanımızın ve milletimizin birliği için,  gerekiyorsa toptan şehit olmaya, bu ülke için her şeyimizi feda etmeye hazırız ve inşallah ülkemiz üzerinde kirli emeller besleyen insanlar bu emellerine muvaffak olamayacaklardır” dedi.
Törenlere, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş ve Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek de katıldı.
Kerbela’da şehit edilen Hazreti Muhammet’in torunu Hazreti Hüseyin ile 72 arkadaşı İstanbul Halkalı Aşure Meydanı’nda düzenlenen törenle anıldı.(aa)