Çağdaş Eğitim Vakfı aklanmıştı

Ergenekon soruşturması çerçevesinde 2009 yılında Çağdaş Eğitim Vakfı'na (ÇEV) yöneltilen iddiaların Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri tarafından daha 2002 yılında incelendiği ve çoğunun da asılsız çıktığı anlaşıldı


TARIK IŞIK

Müfettişlerin 25 Ekim 2002’de tamamladığı, 1998-2000 yıllarını kapsayan raporuna göre, vakıf yöneticilerinin zimmetlerine para geçirdikleri, PKK’lı öğrencilere burs verdikleri ve Dünya Kiliseler Birliği’nin talimatlarını ‘kusursuz bir biçimde’ yerine getirdikleri gibi iddialar gerçeği yansıtmıyor.
Rapora göre söz konusu iddiaların ‘çıkış noktası’ olan Faruk Gündüz, Cengiz Uyur ve Celal Gökyay’ın ‘müstear’ (takma) isimlerdi, dilekçelerinde verdikleri adresler de gerçek değildi. Cengiz Uygur adlı kişi ile görüşmek üzere tebligat çekildi ancak tebligat ‘Tanınmıyor’ şerhi düşülerek geri geldi. Mahalle muhtarı da adresin doğru olmadığını belirtti. Yine rapora göre Celal Gökyay isimli ‘şikâyetçi’ de verdiği adreste bulunamadı. Kendisini ‘ÇEV’e burs veren veli’ olarak tanıtan ve burs verdiği öğrencinin bursunun kendisinden habersiz kesildiğini iddia eden Faruk Gündüz’ün de gerçekte ‘veli’ olmadığı tespit edildi.
Teftiş raporunda, yöneticilerin zimmetlerine para geçirdikleri iddialarının ispatlanamadığı belirtilirken, “Burslarla ilgili kaynakların yöneticilerin yurtdışı gezilerinde kullanıldığı iddiası, teftiş döneminde vakıf idarecilerine yurt dışı gezileri için hiçbir ödemenin yapılmadığının tespit edildiğinden bu iddia gerçeği yansıtmıyor” deniliyor.
Rapora göre ÇEV, 1999-2001 yıllarında Fener Rum Patrikliği’nden 20 bin dolar, Dünya Kiliseler Birliği’nin Türkiye temsilciliğini yürüten Amerikan Board heyetinden 175 bin dolar ‘şartlı yardım’ aldı. Raporda söz konusu yardımlarla ilgili olarak, “Vakfın söz konusu yurtdışı vakıf ve kuruluşlardan proje karşılığında alınmaya çalışılan bu yardımların alınış tarzı ve kullanılış şeklinde yardımı veren kurumların yönlendirmesi ve bir şubesi gibi hareket ettikleri, fiili olarak tespit imkânı bulunmamaktadır. Bu imkânlardan mahrum kalmamak için her türlü yasadışı olabilecek talimatları kusursuz bir biçimde yerine getirme iddiası ise ispat edilememiştir” denildi.
Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri ÇEV’in PKK’lı öğrencilere ‘burs’ adı altında yardımda bulunduğu iddiasını da araştırdı. Raporda, “Vakıf yetkililerinin PKK’lı öğrencilere yardım ettiği iddiası ispat edilememiştir. Son beş yılda binlerce öğrenciye burs veren vakfın, burs alacak öğrencilerden sabıka belgelerinin istendiğinden, Vakıf yetkililerinin sabıka belgesinin haricinde bir araştırma yapma imkânı bulunmamaktadır” ifadesi kullanıldı.
Teftiş raporunda ÇEV’in ‘Fethullah’çı ve başörtülü öğrencilere burs vermediği, buna karşın Alevi ve Kürt kökenli öğrencilere ayrıcalıklı davrandığı iddialarının ise doğrulandığı anlatıldı.