Çağdaş Gemlik'in ailesi mezarlıkta gözyaşı döktü

Çağdaş Gemlik'in ailesi mezarlıkta gözyaşı döktü
Çağdaş Gemlik'in ailesi mezarlıkta gözyaşı döktü
Antalya'da oğullarını öldüren polisin 16 yıl 8 ay ceza almasından sonra mezarlığa giden Gemlik ailesini sevindiren tek şey var: Ne olursa olsun oğlumuz geri gelmeyecek ama bu ceza sayesinde polisler bu kadar ulu orta öldüremeyecek

Soner KOCAER

ANTALYA'da polis memuru Mehmet Ergin'in silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden 18 yaşındaki Çağdaş Gemik'in ailesi, oğullarını vuran polise verilen 16 yıl 8 ay cezanın ardından bugün mezarlığa giderek ölen çocuklarını ziyaret etti. Baba Haşim Gemik, “Bu karar gelecek nesillere örnek olacak. Polis bundan sonra Çağdaşları ulu orta öldüremeyecek” dedi. Oğlunun mezarı başında fenalık geçiren anne Sevim Efe ise, “O polis 30 yıl, 40 yıl ceza da yatsa içim soğumayacak” dedi.
Antalya'da geçen yıl 27 Ekim'de polisin ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Çağdaş Gemik'in ailesi, oğullarını vuran polis memuru Mehmet Ergin'e verilen 16 yıl 8 ay cezanın ardından bugün Uncalı Mezarlığı'na gitti. Aile mezarlığına gömülen Çağdaş Gemik'in mezarını ziyaret eden ailesi ve sivil toplum örgütleri temsilcileri, polis kurşunuyla ölen gencin mezarına çiçek bıraktı. Anne Sevim Efe, kardeşi Damla ve baba Haşim Gemik, Çağdaş Gemik'in mezarı başında gözyaşı döktü. Haşim Gemik, dün Antalya Adliyesi'nde verilen kararın ardından oğullarının mezarını ziyarete geldiklerini belirterek, şöyle dedi:
“Ona 'Oğlum kanın yerde kalmadı. Adalet seni vuran polise 16 yıl ceza verdi' dedim. Bu karar tarihi bir karar. Daha önce Türkiye'de verilmemiş bir karar. Böyle olması içimizi bir nebze de olsa soğutuyor. 'Oğlumun kanı yerde kalmadı' diyorum. Ancak ne olursa olsun oğlum geri gelmeyecek. Şuna seviniyorum bu karar gelecek nesillere örnek olacak. Gelecekte polis Çağdaşları ulu orta öldüremeyecek. Bilecek ki adalet onların yakasına yapışıp böyle cezalar verecek. Bizleri yalnız bırakmayan tüm sivil toplum örgütlerine de teşekkür ederiz. her gün yanımızda olup acımızı paylaştılar. Biz de bugün bu tarihi kararı oğlumuza bildirmeye geldik.”


'İÇİM SOĞUMAYACAK'

Anne Sevim Efe ise ağlamaktan konuşamadı. Acılı anne, “İçim soğumadı, o polis 30 yıl, 40 yıl ceza da yatsa içim soğumayacak. Ömür boyu hapis yatsın. 16 yıl ona yetmez. Ben oğlumu istiyorum. Acısına dayanamıyorum” dedi. Sinir krizi geçiren anneye yakınları su içirip elini yüzünü yıkadı. Kimi yakınları ise fenalık geçirdi. Sivil toplum örgütü üyeleri örnek bir karar verildiğini söyleyerek, “Çağdaşlar artık ölmeyecek. Polis bin kere düşünecek ve silahını kolay kolay çıkarmayacak” dedi. Çağdaş Gemik'in ailesi ve yakınları mezarı başında dua ettikten sonra mezarlıktan ayrıldı. (aa)