'Çağdaş Yaşam' adını okuldan kaldırdılar

'Çağdaş Yaşam' adını okuldan kaldırdılar
'Çağdaş Yaşam' adını okuldan kaldırdılar
Digor ilçesinin Dağpınar beldesinde 'Baba Beni Okula Gönder' kampanyası çerçevesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'yle (ÇYYD) birlikte yaptırılan Dağpınar Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu'nun adından 'Çağdaş Yaşam' bölümü çıkarıldı.MUKADDER YARDIMCIELDağpınar’da 1972’de yapılan beş derslikli ilköğretim okulu, 1999’da aynı bahçe içerisinde yatılı ilköğretim bölge okulunun yapılmasıyla boşaltıldı. Yaklaşık altı yıl boş kalan okul, Milliyet gazetesinin ÇYDD ile yürüttüğü ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasıyla yeniden eğitime kazandırıldı. ÇYDD ile Kars Valiliği arasında 10 Ekim 2005’te imzalanan protokolde, boş okul binasının işadamı İsmet Güresen’in yeğeni Deniz Bülbül tarafından 114 bin TL’ye onarılacağı, okulun adının ‘Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu’ olacağı hükmü yer aldı. Protokole de ‘okulun adının değiştirilemeyeceği’ hükmü de konuldu.
ÇYDD’nin merhum eski Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan ile o dönemdeki Vali Nevzat Turhan, Digor Kaymakamı Orhan Burhan’ın imzalarını taşıyan protokol sonrası başlatılan onarım çalışmaları 2006’da sona erdi. Beş derslikli ve 230 öğrenci kapasiteli Dağpınar Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu, 9 Mayıs 2006 günü Saylan ve Bülbül’ün katıldığı bir törenle öğretime başladı.
Birbirine 20 metre uzaklıkta bulunan Dağpınar Yatılı İlköğretim Bölge Okulu ile Dağpınar Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu’nda eğitim- öğretim faaliyetleri devam ederken yeni bir gelişme oldu. Dağpınar yatılı ilköğretim bölge okulundaki yatılı 100 kadar öğrenci, geçen öğretim yılı sonunda Digor’da yaptırılan Yatılı İlköğretim bölge okuluna nakledildi. Böylece Dağpınar’daki yatılı ilköğretim bölge okulunun statüsü değişti ve Dağpınar İlköğretim Okulu oldu.
Beldedeki Dağpınar İlköğretim Okulu ile Dağpınar Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu 2009- 2010 eğitim öğretim yılına iki ayrı okul olarak başladı.
Ancak Digor Kaymakamlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Çağdaş Yaşam İsmet Güresen İlköğretim Okulu’nun Dağpınar İlköğretim Okulu’yla birleştirilmesi ve yeni okulun adının da Dağpınar-İsmet Güresen İlköğretim Okulu olması önerisinde bulundu. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de Kars Valiliği’nin onayı ile iki okulu birleştirdi. Kars Valiliği’nin geçen ay onayladığı kararın ardından okulun adından ‘Çağdaş Yaşam’ kaldırıldı.
Digor Kaymakamı Serkan Şeker ve İl Milli Eğitim Müdürü İl Milli Eğitim Müdürü Recep Aktaş, isim değiştirmenin mevzuata uygun olduğunu savunurken ÇYDD Kars Şube Başkanı Vedat Akçayöz “Bu birleştirme neden oldu, bilemiyoruz. Fakat biz bu protokolün beşinci maddesinde yer alan okulun adının değiştirilemeyeceği maddesini hukuksal boyutta gündeme getireceğiz” dedi.