Çağdaş'a kurşun babasına dayak

Çağdaş'a kurşun babasına dayak
Çağdaş'a kurşun babasına dayak

Polis ÇağdaşGemik?in yakınlarına sert müdahale etti. Adliye içinde biber gazı kullanan polisin müdahalesi sırasında ÇağdaşGemik?in babası HaşimGedik?in başı polisin telsizle vurması sonucu yarıldı. fotoğraf: SONER KOCAER / dha

Antalya'da Çağdaş Gemik'i 'dur' ihtarına uymadığı için vuran polis duruşmada 'Vicdanen rahatım' deyince ortalık karıştı. Polis Çağdaş'ın babasının kafasını telsizle yardı

ANTALYA - ‘Dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle 18 yaşındaki Çağdaş Gemik’i vuran polis memuru duruşmada “Vicdanen rahatım” dedi, Gemik’in yakınları “Katil” diye bağırıp polisi tehdit edince Mahkeme Başkanı talimat verdi: “Gözaltına alın.” Duruşmanın sonunda da olaylar çıktı, polisin adliye içinde biber gazıyla müdahalesi sırasında Çağdaş Gemik’in babası da dövüldü.
Antalya’da 27 Ekim 2008’de  ‘dur’ uyarısına uymayarak kaçan motosikletli iki gence ateş açan polis memuru 34 yaşındaki Mehmet Ergin, gençlerden 18 yaşındaki Çağdaş Gemik’in ölümüne neden olmuştu. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan  polis Ergin, cezaevine gönderilmişti.

Müebbetle yargılanıyor
Polis memuru Ergin hakkında ‘kasten adam öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle açılan Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın dün ikinci duruşması yapıldı. Duruşma öncesinde Antalya Özgürlükler Derneği üyesi 50 kişi gösteri yaptı ve daha sonra bu kişilerden bazıları ve Gemik’in ailesi duruşmaya girdi.
Duruşmada kendini savunmak için söz alan Mehmet Ergin, “Şahsın kendisine de motoruna da ateş etmedim. Olay kazadan ibarettir. Sonucunun bu şekilde olmasını istemezdim. Bu durum aklımdan ve hayalimden geçmemişti, ancak görevimi yaptım. Vicdanen rahatım” dedi.
Ergin’in ‘Vicdanen rahatım’ sözleri üzerine Çağdaş Gemik’in duruşma salonundaki yakınları ‘Katil’ diye bağırdı. Bir kişi de “Cezanı al çık dışarı, sana göstereceğim” diye bağırdı.
Mahkeme Başkanı Mustafa Zeki Söğüt, duruşma salonunda sanığı tehdit eden bu iki kişinin dışarı çıkartılıp gözaltına alınmasını istedi.
Mahkeme Başkanı Söğüt, Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek ayrıntılı raporun beklenilmesi için polis Mehmet Ergin’in tutukluluk halinin devamına karar verip duruşmayı ertelediğini duyururken, salonda “Seninle hesaplaşacağız” diye bağıran grup, sanık Ergin’e saldırmak istedi.

Hâkim: Gözaltına alın
Sanığı korumakla görevli jandarmalar, Mehmet Ergin’i nezarethane kapısından kaçırdı. Mahkeme salonunda güvenlik için bulunan çevik kuvvet polisi, olaya müdahale etti ve salonun boşaltılmasını istedi. Mahkeme başkanı polise olay çıkartanları gözaltına alınması talimatı verdi. Polis, kalabalığı duruşma salonunun dışına çıkartıp çembere aldı. Polis, adliye koridorunda biber gazı sıkıp copladığı 16 kişiyi gözaltına aldı. Arbede sırasında adliyedekiler biber gazından etkilendi. Arbede sırasında ezilme tehlikesi geçirenler oldu.
Gözaltına alınanlar adliyedeki polis merkezine götürülürken, Çağdaş Gemik’in diğer yakınları adliye bahçesinde bırakıldı. Gözaltına alınanların 10’u daha sonra serbest bırakıldı.
Arbede sırasında yaralananlar arasında Çağdaş Gemik’in babası Haşim Gemik de yer aldı. Başından kan akan Haşim Gemik, “Kızımı kurtarmaya çalışırken polis kafama telsizle vurdu” dedi. Haşim Gemik’in kafasındaki yara sargı beziyle sarıldı. Haşim Gemik savcılığa giderek polislerden şikâyetçi oldu. Avukat Nusret Gürgöz “Polis dayısı Cemal Efe’ye uçarak tekme attı. Çağdaş’ın babası Haşim Gemik’i kurtarmak isteyen Avukat Ayçin Turna Güler’e de şiddet uyguladılar” diye konuştu. (dha, aa)