Çağdaşlık başka bayrama

Avrupa Birliği normları, bu yıl da aksadı. Kurban Bayramı'nda bazı kentlerdeki kesim merkezlerinde hijyenik koşullarda kurban kesilirken...

İSTANBUL/TOKAT/KAYSERİ/İZMİR - Avrupa Birliği normları, bu yıl da aksadı. Kurban Bayramı'nda bazı kentlerdeki kesim merkezlerinde hijyenik koşullarda kurban kesilirken, cadde ve sokaklarda yine kanlar aktı, hayvanlar eziyet gördü, çocuklar da büyüklerinin teşvikiyle seyretti.
Kesim alanlarında durum
İstanbul'da belediyelerin bazıları 'modern kesimhaneler' oluşturdu. Bunlardan biri Bakırköy'deydi. Vatandaşlar 'modern kesimhane'nin önünde kuyruk oluşturdu.
İstanbullu kalabalıktan dertli
Yoğunluk günlerce yapılan hazırlıkların aksamasına neden oldu. Kesimhanede bir hayvanın kesilip poşetlenmesi için konulan 'beş dakikalık' süre 15-20 dakikayı buldu. Kuyruklar uzadıkça zaman zaman tartışmalar yaşandı. Modern kesimhanelerde belediyelerden 'ehliyetli' kasaplar görev yaptı. Adı 'modern' olsa da, kesim sırasında temizlik kuralları kimi zaman ihlal edilirken, çevrede kan gölü ve hayvan pisliklerinden yığınlar oluştu. Esenler Belediyesi'nin kesimhanesinde de ilgi yoğun olunca 'modernlik'ten eser kalmadı. Hayvan artıkları kesimhane girişinde birikti. Bu 'modern kesimhanelerin' kurulduğu geniş arsalar aynı zamanda 'kesim alanı' olarak vatandaşın hizmetine sunuldu. Buralarda 'kasap' olduğunu söyleyen kişiler kesim yaptı.
Ancak çoğunun 'ehliyeti' yoktu. Kimisi hayvan satıcısı, kimisi mahallenin 'iyi bıçak sallayanı'ydı. Vatandaşlar, kesim alanlarının yetersiz ve temiz olmamasından şikâyet etti. Belediyeden izin olan oto yıkama istasyonlarında da durum farklı değildi. Buralarda hayvanlar tek tek kesilip, yere yatırıldı. 'Yıkama' işlemi yapılmadığından hayvanlar pıhtılaşmış kan içinde bırakıldı.
Diyarbakır ve Elazığ'da kirlilik
Diyarbakır'daki hayvan kesim merkezleri, kurallara uymadı. İtfaiyenin zaman zaman yıkadığı kesim yerlerinden çevreye yayılan kanlar, sokaklarda göller oluşturdu. Hayvan pislikleri ise etrafa rastgele atıldı.
Elazığ Belediyesi'nce belirlenen alanlarda, açılan çukurlar başında, kan gölü içinde hijyenik olmayan ortamda kesim yapıldı.
Çocuk parkında çengel
Manisa'da çocuk parkları salıncak yerine takılan çengellerle kesim yerine dönüştü.
Çanakkale'de oto tamirhaneleri, hayvan damları, kente yakın tarlalar, sokakların büyük bölümünde kurban kesildi.
Adana fena değil
Adana'da belirlenen satış ve kesim yerlerinin dışında süper marketlerin de aynı hizmeti vermesi büyük ölçüde cadde ve sokakların kan gölüne dönüşmesini önledi. Ancak Adanalılar yoğun olmamakla birlikte sokakta ve balkonlarda kurban kesti.
Trabzon'da ayrılan yer yetmedi
Trabzon Belediyesi'nin iki semtte kurduğu kurban pazarı ve kesim alanı ihtiyaca cevap vermedi, kurbanlar eskiden olduğu gibi, sahildeki dolgu alanında kesildi.
Bursa'da Yıldırım Belediyesi'nin kurban kesim yeri olarak belirlediği Et-Ba'da kesimler, hijyenik şartlarda gerçekleştirildi. Tertemiz alanda, kurban sahiplerinin de ayaklarında galoşlarla girdiği Et-Ba'da sağlıklı şartlarda kesim yapıldı, parçalanan kurbanlar sahiplerine teslim edildi.
İzmit'teki kesim yerlerinde kesimler hijyen kurallarına uygun yapıldı. Etler kurban sahiplerine poşetlenip teslim edildi.
Sokaklarda durum
İstanbul'da ceza uyarıları meydan ve parklarda kesimi önledi. Ancak birkaç boş alan kesim alanı olmaktan kurtulamadı.
ev mezbaha İstanbul
Halkalı'nın mahalle aralarında her aile kendi kurbanını kesti. Apartman önleri, müstakil evlerin bahçeleri, bodrum katları, inşaat halindeki boş binalar, kat atılmamış çatılar, ardiyeler ve kömürlükler birer mezbahaneye döndü. Bazı vatandaşlar da, önüne duvar örülmüş ya da muşamba gerdikleri korunaklı yerlerde 'Bismillah' dedi.
Bu görüntüler, Sefaköy ve Bağcılar'da da yinelendi. Kentin en merkezi bölgesi olan Dolapdere'de Bilgi Üniversitesi Yerleşkesi'nin bitişiğindeki, Kurtuluş ve Feriköy'e çıkan yollarda kan gölleri oluştu. Tarlabaşı'nda da kimi yokuşlardan suyla karışık kan aktı. Bağcılar'da vatandaşlar inşaat halindeki Yeni Tuğba Camisi'nin arsasını da kurban kesimi için kullandı. Otoyol kenarlarında da kurban kesildi. Ancak önceki yıllara oranla bu görüntüler daha azdı.
İzmir'de denetim yoktu
İzmir'de, Buca, Bornova, Bayraklı ve özellikle Çiğli Kipa Alışveriş Merkezi'nin yanındaki boş araziye akın edenler, kurbanlık hayvanlarını burada kestirdi. Moloz yığınları ve pislik içindeki arazide temizlik koşullarından uzak kesim yapıldı.
İzmir merkezdeki dokuz ilçeden sadece Çiğli Belediyesi, daha önceden belirlenen alanların dışında kesim yapanlara ceza kesti. İlçede 17 kişiye yaklaşık 2 bin 500 YTL'lik ceza uygulandı. İzmir'in en büyük ilçesi Konak'ta sadece dört kişiye ihtar verildi, beş kişiye de sözlü uyarı yapıldı.
Ankara'da da aynı görüntüler
Ankaralılar da eski alışkanlıklarını terk edemedi. Sokak aralarında sağlıksız koşullarda kurbanlarını kesen vatandaşların çokluğundan zabıta yetersiz kaldı. Vatandaşlar önceden belirlenen kurban kesim alanlarında sıra beklememek için, kurbanlarını bu alanların hemen yanında kestirdi.
Gaziantep'te tüm uyarılara rağmen yine sokaklarda yoğun şekilde kesim yapıldı.
Erzurumlu uzağa gidemedi
Erzurum'da kurban kesenler, kesim yerlerinin çok uzak olduğunu, ulaşım bedeli olarak 30 YTL'ye yakın para ödemek zorunda kalmak yerine evlerinin önünü tercih ettiklerini anlatırken, bunlara ceza kesilmedi. Cadde ve sokaklar kan gölü oldu.
İzmit ve Bursa zabıtasız!
Bursa'da yasadışı kesim yoğundu ancak belediye görevlileri hiçbir ceza yazmadı.
İzmit'te de yoğun olan kaçak kesimler sırasında zabıta hiç kontrol yapmadı.
Bolu'da da çok sayıda kurban açık alanlarda kesildi. Zabıta uyarınca kurbanlıklarını kapalı alana taşıdı. Hiç ceza yazılmadı.
Yasalara uyulan kentler de var
Antalya, Denizli, Mersin, Eskişehir, Afyonkarahisar, Burdur, Isparta, Edirne, Tekirdağ ve Van'da genelde konan kurallarına uyulduğu gözlendi.
(Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7353117353110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.