Çağına tanık deklanşör!

Çetin Emeç'in cenaze törenini görüntülerken izdihamdan kolu ezilmişti. Hastanede çağrı cihazı öttü, gazeteden arıyorlardı. Acele Nusaybin'e gitmesi gerekiyormuş.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Çetin Emeç'in cenaze törenini görüntülerken izdihamdan kolu ezilmişti. Hastanede çağrı cihazı öttü, gazeteden arıyorlardı. Acele Nusaybin'e gitmesi gerekiyormuş. İki saat içinde kendini Diyarbakır uçağında buldu. Akşam vardı Nusaybin'e. İlçe çok gergindi. Öldürülen PKK'lıların cenazeleri ilk defa dağdan alınmış, Nusaybin'e getirilmişti. Cenaze evine giden gazeteciler özel timciler tarafından fena halde hırpalanmıştı. Ali Öz de bunlardan biriydi.
Çatışma haberleri bu kez Cizre'den geliyordu. Hemen oraya yola çıktılar. Zaten 80'li yılların sonu ile 90'lı yıllarda bölgede gazetecilik yapmak 'itfaiye ekibi' gibi her yangın yerine koşmayı gerektiriyordu.
Cizre'ye girince çatışmanın ortasına düştüler. Kendilerini bir otele zor attılar. Ali, otelin çatısına çıkıp çatışmayı çekmeye başladı. O anda üzerine bastığı kiremitlerin delinmeye başladığını gördü. Hedef olmuştu. Kendini teras boşluğuna attı. Sağ elinin küçük parmağı kırılmıştı. Diğer gazetecilerle otelin bir odasına sığındılar. Bu arada özel tim gazetecileri odada esir aldı. En büyük korkuları fotoğrafların alınmasıydı. Filmleri iç çamaşırlarına sakladılar. Serbest bırakıldıklarında fırladılar Diyarbakır'a ve filmleri İstanbul uçağına yetiştirdiler.
Yaşamında rastlantının yeri yok
Ali Öz, artık soyları tükenen 'iflah olmaz' gazetecilerden. Fotoğraf makinesiyle 26 yıldır ülkenin tarihini deklanşörle yazmaya çalışıyor. Ali'nin yaşamında rastlantının yeri yok. Tümüyle kendi tercihi.
O seçimini Silifkeli topraksız köylü ailesinin tarım işçisi olarak üç kuruşa çalışırken yapmış. Bilinci, domates tüccarı emeğini çalıp kaçınca bilenmiş. Yaşama ustalığını, bir otelde komi olarak çalışırken yaptığı yemekleri başkaları yiyince, serdiği yataklarda başkaları yatarken kendi her şeyden mahrum kalınca edinmiş. Kararını vermiş, "Gazeteci olup halkın çıkarlarını savunacağım" diye.
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın- Yayın Yüksekokulu'nu kazanınca Ankara'ya gitti. Ama hiçbir şey göründüğü gibi değildi. Gazetecilik düşü 'boyalı basın' gerçeğine çarpmıştı. Kısıtlı parasıyla bir makine, bir agrandizör alıp fotoğrafçılığa başladı. Sendikalarda, kooperatiflerde çalıştı.
Aynı düş kırıklığını oralarda da tattı. "Sanıyordum ki sendikalar, kooperatifler işçilerin, köylülerin haklarını koruyor. Meğer bu alanda da amansız bir ağalık varmış."
Siyaseten soldaydı, ama o dönem gençlikte yaygın olan şiddete dayalı, maceracı yapıların içine girmedi. O ne yaparsa, kalemi ve objektifiyle yapacaktı. "Fotoğrafa sendikalarda, kooperatiflerde çalışırken bulaştım. Okulda fotoğraf sergisi açtım. Benim derdimi en somut biçimde anlatabildiğim, yalansız, direkt mesaj verebileceğim bir alandı fotoğraf. Biraz da konuşma problemi yaşıyordum. Konuşurken utangaç kişiliğim ortaya çıkıyordu. Bu nedenle can simidi oldu benim için fotoğraf. Bir de gençlik yıllarında beynimize kazınmış fotoğraflar var. Vietnam Savaşı'nda napalm bombasından kaçan kız, kafasına silah dayanmış kadın, İsrail'de kolu kırılan Filistinli... Yüzlerce sayfalık yazıyı bir tek kare fotoğrafla aktarabilirim insanlara diye düşünüyordum."
Nokta dergisi çıkarken İstanbul'a çağırırlar Ali'yi. Aldığı az bir ücretle hem İstanbul'da yaşayacak, hem işinin gerektirdiği makine parkını oluşturacak, hem kendisine bir düzen kuracaktır. Artık 'gazetecilikte sürünme dönemi' başlamıştır.
İşten atılır. Beş parasız ve işsizdir. Sonunda Güneş gazetesine atar kapağı. Başlayış o başlayış. Milliyet, sonra tekrar Güneş.
"Dil öğrenmek için altı aylığına Lond-ra'ya gittim. Ama ben İngilizce öğreneceğime sürekli fotoğraf çektim."
Yakından tanıyanlar Ali için, "Onunla fotoğrafın enstantanesi, diyaframı tartışılmaz. Ali ile ancak fotoğrafın felsefesini konuşabilirsin" der. Bu ülkedeki hayatın peşindeydi Ali ve bunu yaparken de inandıklarını sahada uygulamaya çalışıyordu.
"Sübjektivizme hiç düşmedim. Nesnel gerçekliğin çelişkilerini ortaya koyarak bir öykü yazmaya çalıştım çektiğim karelerle. Nasıl bir adam öykü yazıyorsa, ben de fotoğraf çekiyorum. Ama ben tarafım. İnsanları düşündürmeye, bir şeyler göstermeye çalışıyorum. Açlığın fotoğrafını çekiyorsam açlık olmasın diye, savaşın fotoğrafını çekiyorsam savaş olmasın diyedir. Ben Türkiye' nin fotoğrafçısı olmaya çalıştım. Bu ülkenin fotoğrafının peşindeyim. Sınıflar savaşında ben taraf olarak tavrımı koyuyorum; insandan, iyilikten güzellikten yana. Daha iyi, yaşanası bir toplumdan yanayım."
Nokta, Güneş, Milliyet, ardından Tempo, Cumhuriyet, NTV Mag, Birgün derken Ali şimdi 'serbest' olarak çalışıyor. Sanmayın ki işsiz. İşte size son üç-dört ayı:
"İki kez Suriye'ye, bir kez Lübnan'a gittim. Bir hafta Kıbrıs'ta kaldım. 6, 8, 16, 19, 20, 21 Mart eylemlerini izledim. 1 Mayıs'a, Hıdrellez şenliklerine katıldım. İncirlik eylemini izledim. Oradan Adana Altın Koza'ya gittim. Ankara'da Greenpeace eylemini çektim. İki gün tatilden sonra DİSK'in 15-16 Haziran yürüyüşünü çektim."
'Manyak bir aşk bu'
İşine âşık Ali. Hatta, "Manyak bir aşk bu" diyor. 15 yıldır meslektaşlarının fotoğrafını biriktiriyor. 22 yıldır YÖK protestolarını, öğrenci olaylarını; 15 yıldır Güneydoğu olaylarını çekiyor. İslami hayatı görüntülemek için 12 yıldır çalışıyor. Bazen sabah namazında gittiği Fatih Çarşamba'dan akşam namazında ayrılıyor. Üç yıldır savaş karşıtı eylemleri görüntülüyor. Cumartesi Anneleri'ni 3.5 yıl sektirmeden izlemiş.
Antartist'in yayımladığı Türk Fotoğrafçıları Kütüphanesi'nin 11. kitabı Ali Öz'e ayrılmış. İçinde 1985-2005 arasında çekilmiş 40 fotoğrafı var. Depremden eylemlere, gecekondu yıkımından Uğur Mumcu'nun cenaze törenine kadar son 20 yılın 'Türkiye halleri' var. Arnavutluk, Nahçıvan, Hindistan ve Irak'ta yaşanan acılara Ali'nin yaptığı tanıklığın kareleri de eklenmiş albüme. Biriktirdiği 1 milyon kare fotoğraftan saçını başını yola yola bu 40 kareyi seçmiş.
Ali'ye göre çalışmaları, 'politik belgesel.' Fotoğrafları Türkiye tarihinin deklanşörle yazılmışı gibi. Çünkü Ali, yüreğinin gözü, beyninin bilinciyle basıyor deklanşöre.


    http://www.radikal.com.tr/7530097530090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.