Çağlar, en geç cumaya

New York'ta yakalanan Cavit Çağlar'ın, ABD ile 'sorgu aşamasında, kendi isteği ile iade' anlaşması çerçevesinde bürokratik işlemler tamamlanır tamamlanmaz Türkiye'ye gönderileceği ve en geç cuma günü 'vatanında' olacağı öğrenildi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - New York'ta yakalanan Cavit Çağlar'ın, ABD ile 'sorgu aşamasında, kendi isteği ile iade' anlaşması çerçevesinde bürokratik işlemler tamamlanır tamamlanmaz Türkiye'ye gönderileceği ve en geç cuma günü 'vatanında' olacağı öğrenildi. 23 Nisan'da Washington'daki büyükelçilik ile New York'taki konsolosluğun kapalı olması ise Çağlar'ın ABD'de bir gün daha 'tutuklu giysileriyle' beklemesine yol açacak.
Çağlar hakkındaki mahkeme kararı ABD Adalet Bakanlığı'na iletildi. Çağlar'ın avukatı da Türkiye'nin New York Başkonsolosluğu'na başvurarak gerekli bürokratik işlemlerin başlatılmasını istedi.
Manhattan Mahkemesi'nin Çağlar hakkındaki iade kararı, 23 Nisan'ın resmi tatil olması nedeniyle en erken 24 Nisan'da Washington'daki Türkiye Büyükelçiliği'ne iletilebilecek. Büyükelçilik bu kararı Adalet Bakanlığı'na iletirken bir yandan da New York Başkonsolosluğu aracılığıyla gerekli belgeleri hazırlayacak. Adalet Bakanlığı da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne başvurarak Çağlar'ı almaları için gerekli sayıda polisin görevlendirilmesini isteyecek. Çağlar'ın iadesi, ilgili mahkeme kararı ışığında 'teslim tutanağı' tutularak gerçekleşecek. Türk diplomatlara göre Çağlar en geç 27 Nisan Cuma günü Türkiye'de olacak.
'O istesin yeter'
Bu arada Çağlar'ın iadesiyle ilgili olarak Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk şunları söyledi:
"Amerikan Mahkemesi bize resmi yoldan bilgi versin. Biz gereken hazırlıkları en kısa sürede yapar, Cavit Çağlar'ı Amerika'dan aldırırız. Kendisi dönmek istemişse zaten iade konusunda sorun çıkmaz. Yeter ki, bu bilgi bize resmen ulaşsın ve Çağlar, adli haklarından feragat etmiş olsun."