Çağlar için rekor ceza

Yargıtay, İnterbank davasında eski bakan Cavit Çağlar'ın cezasını onayladı. Karar düzeltme kabul edilmezse, Çağlar'ın üç yıl hapis ve 189.6 trilyon TL (189.6 milyon YTL) para cezası kesinleşecek. Çağlar yeni TCK lehinde hüküm getirirse yararlanabilecek.

ANKARA - İnterbank'tan kendi şirketlerine usulsüz kredi aktarmakla suçlanan eski bakan ve işadamı Cavit Çağlar'a verilen rekor ceza onandı. Yargıtay, Çağlar'ın yanı sıra oğlu Mustafa Çağlar, dayısı Şükrü Çankaya, dayısının oğlu Şenol Şankaya ile Ergun Evcil'e verilen 3 yıl 10 ay 20'şer gün hapis ile 30 sanığa verilen 2 yıl 7 ay 3'er gün hapis cezalarıyla her bir sanığa ayrı ayrı verilen 189 milyon 69'ar bin YTL'lik ağır para cezalarını onadı. Tüm sanıkların onanan para cezaları toplamı 6 milyar 617 milyon YTL oldu.
İnterbank'ta dolandırıcılık iddiasıyla açılan 35 sanıklı dava Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmüş ve mahkeme ilk tüm sanıkları beraat ettirmiş, ancak Yargıtay kararı bozmuştu.
'İnterbank'ta zarar yok'
Temyiz duruşması dün Yargıtay 11. Ceza Dairesi'nde sanıklar Cavit Çağlar ve Ergun Evcil'in katılımıyla yapıldı. Sanık avukatları, "Cavit Çağlar'ın TMSF'ye borcu yok. Gömleğine varıncaya kadar 50 yıl içinde biriktirdiğini TMSF'ye vermiştir" dedi. Sanık Çağlar ise altı yıldır ilk defa bir mahkemede konuştuğunu belirterek şöyle konuştu:
"50 yıldır ticaretle uğraşıyorum. Yüzümü kızartacak hiçbir iş içinde olmadım. Üç dönem milletvekilliği ve üç kez de bakanlık yaptım. Tek bir konuda yargılanmadım. Nergis Grubu'nda 18 bin 500 kişi çalışıyor, Yeşim Tekstil dünyanın gözdesi. Ben hiçbir dolandırıcılığın içinde bulunmadım. Bir sanayici olarak İnterbank'ı aldım. Bunun içini de boşaltmadım. Üstelik İnterbank'ın yönetiminde de bulunmadım. TMSF'ye 'İnterbank'tan doğan zararı ödemek istiyorum' dedim. Dava konusu 85 milyon YTL. kredi borcu TMSF'ye ödendi. TMSF'ye faizlerle birlikte büyük miktarda ödeme yaptık. İnterbank'ı bir lira zarara uğratmadık. Geçenlerde TMSF Başkanı bana 'Size haksızlık ettik' dedi."
Sanık Çağlar ve avukatları ceza kararının bozulmasını, ayrıca TCK değişeceği için, Yargıtay kararının bu tarihten sonra açıklanmasını talep ettiler.
'31 paravan şirket var'
Yargıtay ise kararın 1 Haziran sonrasına ertelenme talebini kabul etmedi ve öğleden sonra karar oluşturdu. Kararı açıklayan daire başkanı Ersan Ülker, ciroları uygun olmayan 31 paravan şirket aracılığıyla İnterbank'tan hile ve desise yoluyla alınan kredilerin kendi hesaplarına aktarıldığı yönünde mahkemenin tespitinin doğru olduğunu belirtti.
Yerel mahkemenin suçu doğru tanımladığını anlatan, davada zamanaşımının da dolmadığını belirten Ülker, Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce verilen kararın oybirliğiyle onandığını kaydetti. Sanıklar şimdi, Yargıtay'da karar düzeltme isteminde bulunabilecek. Ancak, hem başsavcılığın hem dairenin önceki görüşleri mahkûmiyet yönünde olduğu için bu kararın değişme olasılığı çok düşük görülüyor. Bu olası başvurunun da reddedilmesi halinde sanıkların hem hapis hem de toplamı 6 milyar 617 milyon YTL'yi bulan ağır para cezaları kesinleşmiş olacak.
1 Haziran sonrası hapis
Ancak, Çağlar dahil 35 sanığın durumu 1 Haziran 2005'te yürürlüğe girecek olan yeni TCK'ya göre yerel mahkeme tarafından yeniden değerlendirilecek. Yeni TCK'da sanıkların lehine düzenleme yapıldığının tespiti halinde yeniden hüküm kurulacak. Bu durumda sanıkların ceza miktarları değişebilecek. Aksi durumda sanıkların cezalarının infazına başlanacak. Tutukluluk süreleri cezasını karşılamayanlar cezaevine gönderilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7440687440680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.