Çağlar'a polis sorgusu yok

Amerika'da yakalanan eski bakanlardan Cavit Çağlar'ı teslim alacak ekip, dün New York'a hareket etti.

İSTANBUL/ANKARA - Amerika'da yakalanan eski bakanlardan Cavit Çağlar'ı teslim alacak ekip, dün New York'a hareket etti.
Çağlar ilk olarak, şimdiye kadar İstanbul DGM'deki tüm banka soruşturmalarını yapan savcı Ercan Cengiz'in karşısına çıkarılacak, iade sözleşmesi gereği Egebank ve Etibank soruşturmalarındaki iddialarla ilgili olarak düzenlenen ve ABD yetkili makamlarına gönderilen iade talepnameleri çerçevesinde sorgulanacak. Çağlar hakkında, gıyabi tutuklama kararları da bulunuyor.
Çete suçlaması
Çağlar, Murat Demirel'le yaptığı usulsüz kredi alışverişiyle ilgili sorgulanacak. Demirel ve Egebank'ın yönetim kurulu üyeleri hakkında 'dolandırıcılık' ve 'çete' suçlamalarıyla açılan davada Çağlar'ın dosyası, yakalandığında devam edilmek üzere ayrılmıştı.
Çağlar sorguda, Etibank'ın satışı ve Dinç Bilgin'e devrindeki usulsüzlükler, kullandırılan usulsüz krediler ve çete suçlamalarıyla ilgili iddialara da cevap verecek.
Türkiye'den gönderilen ekip Manhattan Metropolitan Correctionnel Center (MCC) cezaevinde tutuklu Çağlar'ı getirmek için dün yola çıktı. Çağlar iadeyi kendi istediği için, ABD kendisine sınır dışı işlemi yapacak. Çağlar'n yarın saat 11.00 sıralarında İstanbul'da olması bekleniyor.