Çağlayan Adliyesi'nde operasyon

Çağlayan Adliyesi'nde operasyon
Çağlayan Adliyesi'nde operasyon
Berkin Elvan soruşturmasına bakan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, DHKP-C militanları tarafından rehin alındı. Yaklaşık 9 saat süren bekleyişin ardından 20.30 sularında operasyon başladı. Operasyonda iki örgüt üyesi öldürülürken, ağır yaralanan Savcı Kiraz yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

RADİKAL - Çağlayan Adliyesi'nde Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan eylemcilere karşı operasyon altı saat süren bekleyişin ardından başlatıldı. Özel Harekat timlerince gerçekleştirilen operasyonda iki örgüt üyesi öldürüldü. Başından ve karnından vurularak ağır yaralanan Savcı Kiraz yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Müzakerelere katılan kadın avukatın iddiasına göre, örgüt üyeleri, müzakerecilerden, emniyet müdürünün de dahil olduğu bir açıklama yapılmasını istediler. Ancak talep reddedildi.

İddiaya göre, DHKC'liler bunun üzerine "Bu son konuşma oldu" diyerek telefonu kapattıktan sonra odadan bir el silah sesi geldi. Savcının öldürüldüğünü düşünen polisler de silah sesinin gelmesi üzerine operasyon başlattı.

Başsavcı vekili Orhan Kapıcı ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok operasyonun ardından açıklama yaptı. Altınok, iki örgüt üyesinin çatışmada hayatını kaybettiğini, savcı Kiraz'ın ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını söyledi.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Selami Albayrak ve İstanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Çavlan Çiftçi konuyla ilgili olarak hastane önünde yaptığı açıklamada "Savcı geldiğinde solunumu ve kalbi durmuştu, 1 saat boyunca müdahale ettik, kurtaramadık" dedi.

ÖRGÜT ÜYELERİNİN İSİMLERİ

Çatışmada öldürülen örgüt üyelerinin ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol isimli kişiler oldukları açıklandı.Savcı Kiraz hayatını kaybetti


Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklama


Okmeydanı ve Gazi Mahallesi'nde gruplarla polis arasında çatışma


Savcıyı rehin alan DHKP-C'lilerin kimlikleri belirlendi


Erdoğan: Savcımız başından 3 kurşunla vuruldu


  http://www.radikal.com.tr/132564613256464

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BARIŞ VE HUZUR İÇİNDE YAŞAMAK O KADAR ZOR MU? - m.rozbilen

  Şimdi kamuoyunda teröristlerin talepleri ve sonuçları tartışılacaktır. Talepler neydi, karşılanamayacak ya da savcının hayatı pahasına uzlaşılamayacak ne vardı diye. Yazık. Ölmek ve öldürmek çare mi? Birbirimizi öldürmeden uzlaşamaz mıyız? Neden her isteğimizi zorla kabul ettirmeye, gerekirse öldürmeye çalışırız? Neden demokratik tepkilere bu kadar tahammülsüzüz? Aramıza bu kin ve nefret tohumunu atanlar utansın.

  Her olay gibi... - hllcvl

  Bu devlet çok önemli birşey kaybetti. Ama maalesef hala farkında değil... Kaybettiği şey, VATANDAŞININ GÜVENİ! Yakın tarihimizi şöyle bir gözden geçirirsek buna benzer bir sürü olay var. 6-8 Ekimdeki Bİngöl, Sabancı Suikastı, Dink suikasti, Turgut Özal meselesi vb... Ve bu olaydan da diğerleri gibi ÇOK PİS KOKULAR yükseliyor! Neden bizim buna benzer bütün olaylarımızda sadece eylemciler değil de eylemin içindeki herkes ölür??? Buna yanıt veremiyoruz maalesef... Şimdi de ŞEYTAN insana bir sürü yanıtsız soru sorduruyor işte! Heyhat giden gitti!

  başaılı operasyon? - hale

  Hükümetin bu operasyondan kazancı ne acaba? Elini kolunu sallaya sallaya ülkenin en büyük adliye binasına silahla gireceksin, sonra da savcıyı rehin alacaksın. (haber yasağı konacak) nasıl olduğunu asla bilemeyeceğin olaylar gerçekleşecek ve üç kişi ölecek. bu da başarılı operasyon sayılacak. rehineyi polis mi yoksa teröristler mi öldürdü, o da bilinmiyor. öyle bir operasyon ki şahidi yok. ne derlerse o oldu. pislik götürüyor ülkeyi, kokuşmuşluk, güvensizlik, herçey mide bulandırıyor artık...

  Provakasyon olabilir !!! - M.Narin

  Açıklamalarında ne kadar savcıyı öldürmek istemiyoruz deseler de eylemi planlayanlar sonunda öldüreceklerini ve öldürüleceklerini biliyorlardı. Çünkü devlet kalkıp al bu polisler Berkin'i vurdu deyip taleplerini yerine getirecek bir gerçekliği yoktu, bunun yanında devletin kendi ayağına sıkıp, sakladığı katilleri açıkça ortaya çıkarma gerçekliği de yoktu...Bu yüzden eylemi planlayanların düşündükleri şeyin altında yatan oyunun, insanın aklına ilk gelen gündemde dolaşan HDP ye yönelik seçimlerden ötürü bir provakasyon olma ihtimali çok yüksek...bunun yanında gündemden düşmeyen bir iç güvenlik paketi, yolsuzluklar vs burada sayarak bitiremeyeceğimiz gündemdeki olaylar kafalarda soru işareti bırakmaktadır....umarım bu oyunlar için bu devrimci gençler kullanılmamıştır.!!!