Çağlayan-Silivri hattında 'tahliye' karmaşası

Çağlayan-Silivri hattında 'tahliye' karmaşası
Çağlayan-Silivri hattında 'tahliye' karmaşası
'Paralel yapı' soruşturmaları kapsamında tutuklanan 62 polis ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında dün gece Asliye Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararı büyük tartışmaya yol açtı. Mahkemenin 63 şüpheli hakkındaki tahliye kararı halen uygulanmış değil.

RADİKAL – Türkiye dün geceden beri bir kez daha ‘hukuki bir tartışma ve belirsizliğin’ içine girmiş durumda. 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk operasyonlarının soruşturma sürecine katıldıktan sonra ‘paralel örgüt’ iddiasıyla tutuklanan polis müdürleri Ömer Köse, Yurt Atayün ve Ali Fuat Yılmazer'in de bulunduğu 62 polis ile Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında, dün akşam saatlerinde tahliye kararı verildi. Ancak bu kararın duyulmasından sonra, hem hukuki düzlemde büyük bir tartışma, hem de tahliyesine karar verilen kişilerin tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi ile Çağlayan Adliyesi arasında müthiş bir ‘hukuk diplomasisi’ baş gösterdi. Avukatlar tahliye kararıyla ilgili müzekkereyi Silivri Cezaevi'ne götürerek müvekkillerinin tahliye edilmesini sağlamaya çalışırken, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve Sulh Ceza Hakimliği de devreye girerek tahliyeleri engellemeye çalıştı. Kararların duyulmasının üzerinden 12 saat geçmesine rağmen tahliyeler gerçekleşmezken, avukatlar da tahliye ısrarından vazgeçmedi.

Olay şöyle gelişti:

‘Paralel yapı’ iddiasıyla çeşitli tarihlerde yapılan operasyonlarda tutuklanan 62 polis ile medya yöneticisi Hidayet Karaca’nın avukatları, daha önce tahliye taleplerini reddeden Sulh Ceza Hakimleri hakkında reddi hakim’ talebinde bulundu.

Sulh Ceza hakimliklerinin reddi hakim talebinde Asliye Ceza mahkemelerinin yetkili olduğu gerekçesiyle itiraz başvuruları İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gitti. Sulh ceza hakimlerinin tamamı hakkında ‘reddi hakim’ talebi kabul edilince, tahliye talepleri bu kez İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gitti ve bu mahkeme de tüm sanıklar için tahliye kararı verdi.

Ancak ‘kıyamet’ de bundan sonra koptu.

Tahliye kararının duyulmasının hemen ardından Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, "Tahliye talebini değerlendirme yetkisi bende" diyerek şüphelilerin tahliye olmaması yönünde yeni bir karar verdi.

Cumartesi gecesi nöbetçi olan İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği, bu kararı polislerin tutuklu bulunduğu Silivri Cezaevi’nden sorumlu Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na da göndererek polislerin tahliye edilmesinin önüne geçti.

Aynı saatlerde avukatlar, tahliye kararının UYAP’a girişinin engellenmek istendiği bu nedenle UYAP’a erişimin engellendiğini ileri sürdü.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ve bazı Cumhuriyet Başsavcı vekillerinin de gece saatlerinde adliyeye gelerek tahliye kararının uygulanmasını engellemeye çalıştıkları öne sürüldü. Polis avukatları, adliyeye gelerek aldıkları tahliye kararını Silivri Cezaevi’ne elden götürmek istediler. Kararın duyulması ardından adliye önüne çok sayıda TOMA ve çevik kuvvet polisi de geldi. Polisler Adliye önünden canlı yayın yapan Samanyolu Haber TV muhabirini canlı ayında gözaltına aldılar.

SAVCILIK DOSYALARI HAKİME GÖNDERMEDİ

Bu arada, polis avukatlarının 20 Nisan Pazartesi günü başvurdukları İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nin hakimi Metin Özçelik, 10 Sulh Ceza hakimi hakkında ‘reddi hakim’ kararı verdikten sonra, tahliye taleplerini değerlendirebilmek için soruşturma savcılarından dosyayı istedi. Ancak soruşturmayı yürüten savcılık, “yetkinin Sulh Ceza Hakimliği’nde olduğu” gerekçesiyle hakimin talebini geri çevirerek dosyaları göndermedi.

Daha önce İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi başkanlığını yapan 29. Asliye Ceza hakimi Metin Özçelik de tahliye talepleri dosyasını İstanbul 32. Asliye Ceza Hakimliği’ne gönderdi ve Mustafa Başer cumartesi gecesi tahliye yönünde karar verdi.

İstanbul Başsavcılığı: Tahliye kararları geçersiz ve hükümsüz

Avukatlardan Başsavcı Salihoğlu'nun açıklamasına tepki: Görevsiz ve yetkisiz

Hidayet Karaca'nın avukatı: Tahliye kararı manifesto niteliğinde

Avukat Turanlı: Tahliyeler için gerekirse Adliye önünde kendimi yakarım


  http://www.radikal.com.tr/134397713439772

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tahliyeler engellendi.......Balçovalı - user928332

  Adli işlemler hukuka uygun olarak gerçekleşmiş anlaşılan.Ancak her zaman olduğu gibi araya rüfailer karışmış ve tahliyeler gerçekleşmemiş.Yargının düştüğü duruma bakın.Anayasa'ya göre :HİÇ BİR MAKAM VE MERCİ ,MAHKEMELERE MÜDAHALE EDEMEZ.TELKİN VE TAVSİYELERDE BULUNAMAZ. Peki alt derece mahkemeleri üst derece mahkemelerinin kaldırılmasına karar verebilir mi ? Hayır kaldıramaz.Ortada bir yetki anlaşmazlığı olursa ne olur ? Uyuşmazlık mahkemesine gider.Alt derece mahkemesi olan sulh ceza hakimliği yetki bende ancak ben karar veririm demiş.Asliye mahkemesi diğer bir asliye mahkemesi kararını inceleyerek tahliye kararı vermiş. Ne olacağını göreceğiz.

  Öğretim Sisteminin Yanlışları ve Yetersizlikleri HUKUK SİSTEMİNİ VURDU - Sebodil

  Öğretim sistemindeki yanlış ,yetersiz ve özensiz uygulamalar hukuk sistemine yansıdı. Hukukçu değilim, hukuk ve siyaset ilgi alanım olmadığı gibi yetkinlik alanım da değil. Kimin haklı olduğunu kimin haksız olduğunu belirleyebilecek ne bilgiye, ne deneyime ne de yetkinliğe sahip değilim. Ancak çelişkileri ve oluşturacağı sonuçları idrak edebilecek yetkinliğe sahibim.Kırk yılldan beri zihinsel yapıların oluşturulması ve geliştirilmesi üzerine çalışmanın sonucunda ulaştığım bulgulara dayanarak bunu söylüyorum. Eğitim yanlışlığının ve yetersizliğinin önce ekonomiyi vuracağını düşünüyordum. Yanılmışım. Hukuk sistemine darbe vuracağını öngörememiştim.Haksızlıkların olabileceğini , yanlış kararların verilebileceğini düşünüyordum.Ancak hukukun işlemesini sağlayan kurumların birbiriyle çatışacağını aklıma getirmemiştim.Bu çok tehlikeli bir durumdur.General Tural'ın adamlarının gazeteci kaçırıp öldüresiye dövdüğü zaman duyduğum üzüntüyü ve endişeyi bu gün yaşıyorum. Hukuk kurumlarının birinin aldığı bir kararı bir başkasının anında hükümsüz sayması hukuk sisteminin işletilemediği veya işlemediği algının oluşmasına sebeb olur.Bu algının oluşmasına fırsat vermek doğru değildir. Herkese ve de ayırım yapmadan herkese, selam, sevgi ve saygılarımı sunar,esenlikler ve mutlu yarınlar temenni ederim.