Çağlayan'da 10 binlerce kişi İsrail'i kınadı

Çağlayan'da 10 binlerce kişi İsrail'i kınadı
Çağlayan'da 10 binlerce kişi İsrail'i kınadı
Çağlayan'daki Filistin'le Dayanışma Mitingi'ne katılım yağışlı havaya rağmen çok yüksekti. Mitinge video konferansla katılan Necmettin Erbakan ABD'ye çattı

 

İSTANBUL - Çağlayan'daki Filistin'le Dayanışma Mitingi'ne polisin tespitine göre yaklaşık 200 bin kişi katıldı. Yağmurlu havaya rağmen Çağlayan Meydanı tamamen doldu. Meydanda toplanan kalabalık 'Kahrolsun İsrail' sloganları attı. Mitinge katılan kalabalık, ellerinden Türk ve Filistin bayrakları ve İsrail'e lanet okuyan pankartlar taşıdı.

ABDÜLHAMİD VE ERBAKAN YANYANA
Miting alanına asılan bir pankart özellikle dikkat çekti. Necmettin Erbakan ve İkinci Abdülhamit'i yanyana gösteren pankarttın altında, " iki tane önderimiz var. İki kutlu lider, onlar teklifleri reddettiler, Siyonizmle mücadelede iktidar pahasına vazgeçmediler. Tarih sizi unutmayacak" yazısı yer aldı. Miting alanının girişinde bazı kadınlar kermes düzenledi. Evlerinde hazırladıkları kekler ve börekleri satarak, Filistin'e para topladılar. Ayrıca miting sırasında kürsünün yönlendirmesiyle cep telefonlarından yardım mesajı gönderildi. Gazze'de ölen bebekleri sembolize eden bebekler taşıyan kalabalık, ayakkabılarını da protestoda kullandı. Mitingte İbranice'den Rusça'ya gibi bir çok dilde pankart açıldı.

NUMAN KURTULMUŞ'TAN HÜKÜMETE "Bismillahirrahmanirrahim" diyerek konuşmasına başlayan Kurtulmuş, Fetih Suresi'ni okudu ve konuşmasını "Rabbinin Mescid-i Aksa'dan Mescidi Haram'a gönderdiği kutlu Peygamberin ümmeti, Filistin topraklarını Müslümanlara açan Hazreti Ömer'in torunları, Selahaddin-i Eyyübi'nin torunları, Osmanlı beş parasızken kendisine borçlarını ödemeyi taahhüd eden siyonistlere yıkılın karşımdan, şehit kanıyla alınan topraklar para ile satılmaz diyen Abdülhamit'in torunları, adaletten yana olan aziz insanlar, kalbi daima orada atan aziz Müslümanlar hepinize selam olsun" diye başladı. Kurtulmuş konuşmasının devamında " Filistin'in tapuları bizdedir biliyoruz. Filistin'in tapuları bizdeyse bize de Filistin'e kendi memleketimiz gibi sahip çıkmak düşer. Biz Türkiye'den basit sözlerle değil, bu meselede taraf olan Filistin'in tapularına sahip bir ülke olarak yüksek sesle konuşmasını ve icraat yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.

MİTİNGDEKİ EN ANLAMLI FOTOĞRAF
2003 yılında Filistin'lilerin evlerini kurtarmak için İsrail Buldozerlerinin önüne yatarak can veren Amerikalı Rachel Corrie'nin fotoğrafı bir genç tarafından miting boyunca taşındı. En öndeki Rachel Corrie'nin fotoğrafını gören Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş konuşmasını keserek fotoğrafı yanına istedi, Rachel'in fotoğrafını kalabalığa gösteren Kurtulmuş, “Bu kişiyi tanıyor musunuz? Rachel Corrin, kendisi bir gayrı Müslüm. Yıllar evvel Filistinlilerin evlerini savunurken tankların karşısına geçti. işte böyle insanlar da var. Böyle insanların da ruhu aramızda" diye konuştu. Bu sözler karşısında bazı vatandaşların gözyaşlarını tutamadıkları görüldü.

ERBAKAN VİDEO KONFERANSLA KATILDI
Sağlık durumu el vermediği için mitinge katılamayan Necmettin Erbakan, video konferans sistemiyle mitinge katıldı. Kısa bir konuşma yapan Erbakan, " bu mesele lafla geçiştirilecek bir şey değildir. Lafla geçmez. Aksiyon gerek" dedikten sonra ilginç bir öneri ortaya attı: ABD İsrail'i çok seviyorsa onlara Amerika'da bir eyalet versin.”
Konuşmasının sonunda ayağa kalkan Erbakan kalabalığa, "Mukaddes şehrimiz Kudüs'ü, mukaddes mabedimiz Mesci-i Aksa'yı kurtarmak için, bütün gücümüzle çalışacağımıza söz veriyoruz" yeminini ettirdi. Erbakan'ın yemininin ardından miting sona erdi. Bazı gruplar mitingin dağılımı sırasında tekbir getirip İsrail bayrağı yaktı. (dha)